Prečo Penoxal a zápalové a vírusové ochorenia

Zápaly a vírusové ochorenia sú pomerne častým problémom dnešnej modernej doby, s ktorým sa v priebehu života stretne každý. Za ich vznik môžu najčastejšie nežiaduce mikroorganizmy, ktoré organizmus napadnú, a následný zápal funguje ako obranný mechanizmus upozorňujúci na možné poškodenie. Vznik zápalov a vírusových ochorení úzko súvisí s nedostatočnou a oslabenou funkciou imunitného systému. Kvôli možnému prechodu ochorenia do chronického a závažnejšieho stave je dôležitá včasná liečba a predovšetkým posilnenie imunity, ktorá ochorením zabráni.

Penoxal je prírodný doplnok stravy obsahujúci unikátnu patentovanú látku Biocol, ktorej pozitívny vplyv na imunitný systém je navyše podporený betaglukánom z hlivy ustricovej a vitamínom C. Penoxal podporuje činnosť predovšetkým B a T-lymfocytov - bielych krviniek ťažiskových pre imunitné reakcie, reguluje smrť poškodených a chorých buniek, napomáha správnej činnosti tráviaceho traktu, zmierňuje príznaky mnohých ochorení a celkovo harmonizuje fungovanie organizmu, čím prispieva k pocitu pohody. Neovplyvňuje účinky iných liečiv a pri dlhodobom užívaní a vysokom dávkovaní nevykazuje žiadne toxické, ani iné negatívne účinky.

Zápaly môžu pracovať pre nás a svoju výstražnú funkciou nás relatívne včas upozorniť na problém v organizme. V prípade dlhotrvajúceho, tzv. Chronického zápalu, sa však zápal stáva naším nepriateľom, ktorý vyčerpáva imunitný systém a stojí za vznikom či zhoršením mnohých civilizačných a degeneratívnych ochorení, podieľa sa na závažných ochoreniach srdca a tiež na vzniku rakoviny.

Príčinami vzniku väčšiny akútnych zápalových ochorení je predovšetkým narušená imunita. Zápal je reakciou na patogény preniknutej do tela (vírusy, baktérie, parazity), na pôsobenie chemických a fyzikálnych vplyvov alebo obrana pred poškodením organizmu. Chronický zápal býva najčastejšie výsledkom nesprávne či nedostatočne liečeného akútneho zápalu, ktorý môže spôsobiť nezvratné orgánové zmeny či poruchy ich funkcie.

Akútne zápalové ochorenie vyvolá imunitnú reakciu, ktoré sa zúčastňujú predovšetkým makrofágy, špecifické biele krvinky. V niektorých prípadoch je vhodné príznaky ochorenia nepotlačovať (napr. Teplota pri prechladnutí), ale nechať imunitný systém, nech si s problémom poradia. Pri dlhotrvajúcich či zhoršujúcich sa príznakoch je však farmakologická pomoc nevyhnutná. Častými ochoreniami bývajú virózy spôsobujúce zápaly dutín, nosohltanu či priedušiek, zápal mandlí (angína), zápal pľúc, zápal ďasien, zápaly močového mechúra a ďalšie. Niektorým zápalom zabrániť nedá - napr. Zápalu slepého čreva, proti iným môže bojovať naša imunita.

Preventívnymi opatreniami vo všetkých prípadoch je zdravý životný štýl - zdravá strava, dostatok pohybu a odpočinku a správne hygienické návyky, ktoré povedú k posilneniu imunity. Proti zápalom pôsobí omega-3 mastné kyseliny, ktoré nájdeme v rybách, ľanovom semienku a orechoch a tiež konzumácia potravín s protizápalovým účinkom - zázvor, cesnak, cibuľa, kurkuma, mäta a ďalšie.

Príznaky ochorenia sa prejavujú najprv v mieste zápalu (bolesťou, opuchom, zdurením, začervenaním, lokálne horúčosťou), potom môže nastúpiť odpoveď celého organizmu, ako je únava, teplota či zmeny v krvnom obraze - zmnoženie bielych krviniek (leukocytóza), zvýšená sedimentácia či hodnota CRP. U chronického zápalu sa navyše objavujú poruchy funkcie postihnutých orgánov. Zápalom neustále zaťažovaný imunitný systém nedokáže bojovať s inými ochoreniami, ktoré človeka ohrozujú a ten sa tak stáva oveľa náchylnejšie voči všetkým infekciám.

Vírusové ochorenia (virózy) patrí kvôli svojej rozšírenosti medzi najnákladnejšie položku súčasnej medicíny. Rôznych typov vírusov je veľké množstvo, ich prienik do organizmu mnohokrát ani nepocítime, lebo sú veľmi rýchlo zničené vďaka zásahu imunitného systému. Prevažná väčšina spôsobuje ľahká ochorenie (nádchu, chrípku, opary, vírusové hnačky), iná nás však môžu ohroziť na živote alebo ovplyvniť ďalšie generácie (žltačka, AIDS, encefalitída, kiahne, osýpky, mumps). Vzrastajúca tendenciu zaznamenávame pri infekciách spôsobených HPV vírusom, ktoré vyvolávajú rakovinové bujnenie na krčku maternice a ďalšie ťažkosti.

Vírusy sú prítomné v krvi, slinách, moči, stolici a v sekréte dýchacích ciest, nakazenia je veľmi jednoduché, stačí obyčajný kontakt či prenos vzduchom. Do tela sa najčastejšie dostávajú dýchacími cestami a tráviacim traktom, menej často cez poranenú kožu alebo placentou (prenos z matky na plod). Po prieniku do organizmu vyhľadajú vhodnú bunku, v ktorej zmenia (replikujú) DNA vo svoj prospech a následne prebieha súboj vírusu s imunitným systémom. Ak je imunita oslabená, umožní vírusu sa rozmnožiť a po uplynutí inkubačnej doby sa prejaviť chorobou. Niektoré vírusy po prekonanom ochorení môžu v tele pretrvávať po dlhšiu dobu či po celý život (napr. Herpes simplex).

Prevenciou ochorení je okrem dostatočnej hygieny a zdravého životného štýlu aj otužovanie posilňujúce imunitný systém a očkovanie. 

Liečba väčšiny ľahkých vírusových chorôb spočíva v pokoji na lôžku, dostatku tekutín a vitamínov, popr. užívanie liekov proti bolesti a teplote. Proti niektorým vírusovým ochorením už boli vyvinuté účinné vakcíny či lieky (virostatiká). Čo je u týchto ochorení neúčinné, sú často nevhodne predpisovaná antibiotiká.

Skutočnosť, nad ktorou je vhodné sa zamyslieť

Veľmi dôležitým prvkom pri liečbe väčšiny ochorení je správne fungujúci imunitný systém, ktorého sila a odolnosť je ovplyvnená životným štýlom. Imunitný systém je pre organizmus človeka životne dôležitou súčasťou, ktorá mu umožňuje žiť v nesterilným prostredí, čeliť pôsobeniu mikroorganizmov a brániť sa možnému ochorenia. Súčasné rýchle životné tempo, nadbytok stresu, nezdravé stravovanie, nedostatok pohybu a znečistené životné prostredie však náš imunitný systém oslabujú. Oslabený organizmus je náchylnejší k mnohým ochoreniam. Každá choroba znamená pre telo veľkú záťaž. Bohužiaľ dnes veľa ochorení riešime chemickou cestou v podobe liekov a spoliehame na to, že budeme zdraví. Lekári na nás bohužiaľ nemajú čas a takmer vždy nehľadajú príčinu ťažkostí, ale odporučí medikamenty, ktoré v lepšom prípade ťažkosti vyrieši. Príčinou môže byť oslabený imunitný systém alebo v tele zanesené dlhodobé zápaly, vírusy, parazity, ťažké kovy, plesne atď. Potom sa nám choroby a ťažkosti vracajú v rôznych formách, niekedy až do chronických stavov. Preto je dôležité sa zamyslieť aj nad zmenou prístupu k vlastnému životnému štýlu a podporiť imunitu - zdravou stravou, dostatkom zdravej tekutiny, pravidelným a dostatočným pohybom. Vhodnou formou sú aj detoxikačné metódy, ktorými z tela odstraňujeme toxické ťažké kovy, plesne a ďalšie nežiaduce škodlivé látky. Šetrnejšie a výhodnejšie je teda ochorením predchádzať a o imunitný systém starať a posilňovať ho. Žijeme v značne znečistenom prostredí, ktoré nás ovplyvňuje a potraviny aj napriek ten najlepší výber často neobsahujú všetko potrebné.

Zápalové a vírusové ochorenia

Ochorenie vírusového pôvodu (chrípka, opary, bradavice) 2 x 50mg denne / 1 mesiac
Vírusové či bakteriálne črevné ťažkosti (Shigella, Salmonella) 2 x 50mg denne / 2 mesiace
Ochorenie pečene (hepatitídy, cirhóza, dedičné ochorenie) 2 x 50mg denne / 2 mesiace
Zápaly žlčníka, slinivky 2 x 50mg denne / 2 mesiace
Zápaly obličiek a močových ciest 2 x 50mg denne / 2 mesiace

Vedľajšie účinky:

Prípravok Penoxal je veľmi dobre znášaný aj pri vysokom dávkovaní a pri dlhodobom užívaní sa nevytvára závislosť. Prípravok nemá vedľajšie účinky, neprejavuje antibiotickú aktivitu, je úplne netoxický a bez vzájomného pôsobenia s ostatnými prípravkami. V osobitných prípadoch môže dôjsť k hnačke. V tomto prípade odporúčame znížiť dávkovanie. U autoimunitných ochorení odporúčame jeho užívanie konzultovať s Vaším lekárom.

Ostatné uskutočnené štúdie

 Další informace