Zápal vajíčkovodov (adnexitída) a jeho príznaky

Zápal vajíčkovodov je infekčné gynekologické ochorenie postihujúce výlučne ženy. Ako párový orgán sa vajcovody nachádzajú v panvovej oblasti tesne pri vaječníkoch a sú spojené s dutinou brušnou. Vajíčkovody sú nevyhnutným orgánom k ​​plodnosti žien. Pokiaľ dôjde k zápalu vaječníkov, spravidla bývajú postihnuté aj vajcovody. V gynekologickej oblasti sa odborne takýto zápal nazýva andexitida. Najčastejšie sa panvová zápalová choroba vyskytuje medzi 20. a 30. rokom života.

Faktory zápalu vajíčkovodov (adnexitídy)

Príčinou vzniku panvového zápalového ochorenia je častokrát rizikové sexuálne správanie, v dôsledku ktorého sa množia baktérie tipu streptokoka či stafylokoka, ktoré putujú cez ženské pohlavie orgány smerom nahor, kde napadnú vajcovody, a vzniká tak zápal. Rizikovým faktorom je teda pohlavný styk. Menej obvyklý spôsob prenosu gynekologickej infekcie býva z iného orgánu dutiny brušnej, k čomu dochádza pri zápale slepého čreva. Rovnako tak menej pravdepodobná je nákaza pri pôrode alebo potrate. Celkovo oslabený imunitný systém znásobuje riziko vzniku zápalu vajíčkovodov.

Príznaky zápalu vajíčkovodov (adnexitídy)

Zápal vajíčkovodov na seba upozorňuje predovšetkým kŕčovitou bolesťou v podbrušku. Hodnoty indikátora bolesti sa môžu vyskytnúť aj počas pohlavného styku, močení či menzese. Veľmi rizikovým faktorom je však krvácanie mimo menštruačný cyklus, ktorý značí pokročilejší zápal s infekciou maternice. Sprievodnými príznakmi bývajú zvýšená teplota, zimnica, nevoľnosť, prípadne páchnuci výtok z pošvy. Zápal vajíčkovodov môže vzniknúť aj úplne bez príznakov alebo len s veľmi nenápadnými príznakmi. V takom prípade sa rozvíja vážna komplikácia pre neliečený zápal, ktorý môže znížiť plodnosť žien až o 60%.

Prevencia zápalu vajíčkovodov (adnexitídy)

Ideálnou prevenciou panvovej zápalovej choroby je zodpovednosť pri výbere sexuálnych partnerov, prípadne chránený pohlavný styk, hoci bariérová antikoncepcia (kondóm) neznamená stopercentnú ochranu pred prenosom infekcie. S dostatočnou prevenciou potom súvisí sila imunitného systému, ktorý môže vo veľkej miere zabrániť rozvoju gynekologického zápalu. Je teda doporučované dbať na dostatočný prísun vitamínov z prijímanej stravy a to ako prevencia zápalu nielen gynekologického. Výstražným signálom pre ženské orgány je predovšetkým páchnuci výtok z pošvy, pri ktorom by mal byť imunitný systém ihneď posilnený, hoci výtok nemusí znamenať jednoznačne zápal vajíčkovodov.

Liečba zápalu vajíčkovodov (adnexitídy)

Liečba akéhokoľvek zápalu býva lekárimi zahájená pomocou antibiotík. V priebehu domáceho liečenia je doporučený pokoj a dostatočný pitný režim. Ak je zápal sprevádzaný silnými bolesťami, potom sú predpisované lieky tlmiace bolesť. Vzhľadom k tomu, že panvová zápalová choroba je pohlavne prenosnou infekciou, je vhodné, aby gynekologické vyšetrenie podstúpil aj sexuálny partner. V opačnom prípade by mohlo pri pohlavnom styku dochádzať k opakovanej nákaze a nepríjemným príznakom v podobe pálivosti a výtoku z pošvy. Príznaky zápalu sa ale môžu vrátiť aj v dôsledku oslabeného imunitného systému, ktorý by mal byť cielene posilnený, a to aj vďaka antibiotikám, ktoré organizmus oslabujú.

Vplyv imunitného systému na zápal vajíčkovodov (adnexitídy)

Chronický aj akútny infekčný zápal vajíčkovodov je dôsledok prítomnosti nežiadúcich baktérií, s ktorými telo nedokáže bojovať, lebo ho trápi oslabený imunitný systém. Posilnenie imunitného systému tak môže v pravú chvíľu zastaviť rozvoj zápalu, a to ešte pred prvými príznakmi ochorenia. Ak nie je včas podporená obranyschopnosť a vypukne zápal, potom je posilnenie imunitného systému nutnosťou, pri užívaní antibiotík dvojnásobne.

Prečítajte si príbehy uživateľov

Aké má Penoxal využitie pri gynekologických problémoch?

Prípravok Penoxal podporuje jednoduchšie a rýchlejšie vyliečenie tým, že posilňuje imunitu, čím znižuje riziko vzniku ochorenia, upravuje nerovnováhu vnútorného prostredia a harmonizuje činnosť reprodukčných orgánov. Je teda vhodným doplnkom pri celkovej liečby gynekologického ochorenia, čo vo svojom vyjadrení o Penoxalu potvrdzuje MUDr. Anna Galambošoválekárnik PharmDr. Tomáš Arndt a ďalší lekári. O skúsenostiach používateľov Penoxalu sa môžete viac dočítať TU.

Informácie o produkte Penoxal

Penoxal

Penoxal je prírodný doplnok stravy s pozitívnym vplyvom na imunitný systém, ktorý nevykazuje žiadne negatívne alebo toxické účinky.

Vyniká schopnosťou podporovať predovšetkým špecifické biele krvinky – B a T-lymfocyty, ktoré sú kľúčové pre správne imunitné reakcie a prevenciu ochorení. Jeho výrazné antioxidačné pôsobenie a vplyv na optimalizáciu apoptózy znižujú riziko vzniku najzávažnejšieho ochorenia súčasnosti – rakoviny.

Výživový doplnok Penoxal sa tiež významne podieľa na zmiernení nežiaducich účinkov chemoterapeutickej a rádioterapeutickej liečby a navracia hodnoty krvného obrazu rýchlejšie k normálu.

Povedzte nám svoj príbeh

Pomôžete tak ostatným a my Vás odmeníme.

Penoxal posilňuje imunitu

Penoxal100% prírodné zloženie obohatené o vitamín C a beta glukán, ktoré prispieva k nomálnej funkcii imunitného systému.

ADRESA

BIOCOL PHARMA a.s., Tomkova 180/11 500 02, Hradec Králové, Česká republika

Penoxal je vyrobený z prírodného mikroorganizmu, radí sa medzi medicinálne liečivé huby. Účinná látka Biocol je vyrobená patentovaným spôsobom formou modernej biotechnologickej výroby.

Copyright © 2022 Penoxal

X
Add to cart