Zápal stredného ucha (otitída)

Zápal stredného ucha patrí k najčastejším detským ochoreniam, ale potrápiť môže i dospelých. V detskom veku zápal stredného ucha prerobí až polovica ľudí, čo je dané stavbou ucha aj nezrelosťou imunitného systému v tomto období. S dospelosťou a pokročilejším vekom sa potom výskyt a riziko ochorenia zápalu stredného ucha znižuje.

Faktory zápalu stredného ucha

Pomerne nepríjemné a bolestivé zápalové ochorenie stredného ucha môže vyvolať samotná nádcha či iné vírusové ochorenie dýchacích ciest. Najčastejšie je za zápal zodpovedná baktéria Streptokok (Streptococcus pneumoniae). Infekcia je šírená cez Eustachovu čiže sluchovú trubicu, ktorá má u detí kratší rozmer a je otvorenejší s menším sklonom k ​​nosohltanu. Tým je cesta infekcie do stredoušné dutiny jednoduchšie. V dospelosti je sluchová trubica štandardne uzavretá, otvára sa len pri prehltnutí či zívnutie. Pri nedostatočnom odvádzanie hlienu z nosa je stredné ucho ohrozené bakteriálnou infekciou.

U detí s oslabeným imunitným systémom môže dôjsť k opakovanej infekcii stredného ucha, a tým prejsť do chronického štádia. Riziko chronickej infekcie sa s vekom dieťaťa zvyšuje. Príčinou ochorenia zápalu stredného ucha môže byť tiež prostredie, v ktorom dieťa vyrastá. Život v zafajčenom prostredí, čiže pasívne fajčenie býva jednou z možných príčin rovnako ako zlá hygiena alebo krátke dojčenie. U alergických detí sa veľmi často spúšťa nehnisavý zápal stredného ucha.

Príznaky zápalu stredného ucha

Hoci sa veľkosť príznakov zápalu stredného ucha u každého líši (u najmenších detí môžu byť príznakmi prehliadnuté), ukazovatele choroby sú z veľkej časti jednoznačné. Popri silnej bolesti ucha so vzrastajúcou tendenciou je zápal sprevádzaný teplotami okolo 38 -39 ° C. Pri kašli a prehĺtanie sa bolesti stupňujú a v nočných hodinách bývajú intenzívnejšie. K menej častým príznakom patrí hnačka a vracanie. V priebehu zápalu stredného ucha si staršie deti uvedomujú prechodné zhoršenie sluchu či pocit plného ucha. Príznak v podobe hnisu, ktorý sa objavuje vo zvukovode pri prepichnutí ušného bubienka, značí hnisavý zápal. Uvoľnením hnisavého príznaku sa pacientovi veľmi uľaví a odznie najhoršie bolesti.

Prevencia zápalu stredného ucha

Základné prevenciou zápalového ochorenia stredného ucha je celková prevencia nachladnutia, oslabenie imunitného systému či akejkoľvek choroby bakteriálneho pôvodu. Je teda potrebné dodržať hodnotnú výživu s dostatkom vitamínov posilňujúci obranyschopnosť, obliekanie s ohľadom na počasie, vyhýbanie sa prievanu a ďalšie podobné opatrenia. Ak sa nedá vyhnúť ochorenie horných dýchacích ciest, je potrebné zachovávať priechodné dutiny pravidelným smrkaním či odsávaním u dojčiat. Pomôcť k uvoľneniu nádchy potom môže naparovanie či nahrievanie v horúcej vode. V niektorých prípadoch či opakovaných zápaloch stredného ucha sú preventívne odstraňované nosné mandle.

Liečba zápalu stredného ucha

Liečba zápalu stredného ucha je vždy začínať antibiotikami, ktorá však narúšajú črevnú mikroflóru. Po doužívaní antibiotík je teda vhodné obnoviť črevnú rovnováhu vitamíny či bylinkami. V prípade vytvoreného hlienu alebo hnisu pri zápale stredného ucha lekár zasahuje prepichnutím bubienka, pokiaľ nepraskne samovoľne, čím sa postihnutému výrazne uľaví. Posilnenie imunitného systému je nevyhnutné predovšetkým pri rekonvalescencii.

Vplyv imunitného systému na zápal stredného ucha

Pri zníženej funkcii imunitného systému môže dochádzať k opakovaným zápalom stredného ucha. Čím oslabenější imunitný systém, tým častejšie dochádza k infekciám a následným zápalom. Veľmi zriedkavo môže byť príčinou otitídy Kartagenerov syndróm, ktorý spôsobuje narušenú funkciu riasiniek odstraňujúci nečistoty v dýchacom trakte. Porucha imunitného systému teda môže byť hlavným činiteľom mnohokrát opakujúcich sa zápalov stredného ucha liečených antibiotikami, ktoré narúšajú črevnú mikroflóru, a tým oslabujú organizmus. Ako prevenciu aj doplnkovú liečbu je teda doporučované posilňovanie imunitného systému.

 Další informace

Penoxal je dostupný vo všetkých lekárňach.