Zuzana Grossmann - zápal prsníkov
Po pár dňoch, skôr než som stihla zohnať vhodný produkt som dostala zápal prsníkov, ktorý bol celkom ťažký. Po ňom som bola veľmi zoslabnutá...o pár dní na to ma opäť prekvapil zápal, ktorý sa vrátil a moje telo opäť oslabil. Dlhšie som hľadala, no mnoho výrobkov malo vedľajšie účinky buď nepreskúmané, alebo negarantovalo, že zložky sú čisto prírodné, čo bolo pre mňa prioritou. Situáciu som spomenula dobrému priateľovi, a tak som dostala odporúčanie na Penoxal, ktorý tieto podmienky do bodky spĺňal. ......... pokračovanie

Zápal prsníka (mastitída) a jeho príznaky

Mastitída, označovaná ako zápal prsníka s bolestivými príznakmi sprevádza väčšinu dojčiacich matiek. Najčastejšie sa vyskytuje v priebehu šestinedelia, ale príznaky sa môžu objaviť prakticky kedykoľvek počas dojčenia. Rozlišujeme mastitídu s akútnym a chronickým priebehom. Akútny alebo náhly zápal pŕs sa liečia ľahšie oproti chronickému, ktorý dlhšie trvá a má tendenciu sa vracať. U mamičiek, ktorým bola diagnostikovaná cukrovka, je potrebné vykonať rozsiahlejšie vyšetrenia a vylúčiť tak nález nádorového ochorenia.

Aké má Penoxal využitie pri zápale prsníka?

Prípravok Penoxal podporuje jednoduchšie a rýchlejšie vyliečenie tým, že posilňuje imunitu, čím znižuje riziko vzniku ochorenia, upravuje nerovnováhu vnútorného prostredia a harmonizuje činnosť reprodukčných orgánov. Je teda vhodným doplnkom pri celkovej liečby gynekologického ochorenia, čo vo svojom vyjadrení o Penoxalu potvrdzuje MUDr. Anna Galambošoválekárnik PharmDr. Tomáš Arndt a ďalší lekári. O skúsenostiach používateľov Penoxalu sa môžete viac dočítať TU.

Odporúčaná denná dávka pri gynekologickom ochorení sú 2x50mg kapsule po dobu 2 mesiacov

Faktory zápalu prsníka (mastitídy)

Základným faktorom mastitídy je chybná technika dojčenia, pri ktorej sa vytvárajú tzv. mikrotraumy bradavky. Za rizikové faktory možno považovať zbytočne tesnú podprsenku dojčiacej matky alebo zadržiavanie mlieka v dôsledku nedostatočného vyprázdňovania prsníkov a nadmernej tvorby mlieka. Tiež miera hygienických návykov ovplyvňuje pravdepodobnosť vzniku gynekologických ochorení. Nedostatočná hygiena môže spôsobiť upchatie mliekovodov, či množenie baktérií. Predispozície k vzniku zápalu majú aj ženy s oslabeným imunitným systémom.

Príznaky zápalu prsníka (mastitídy)

Najskôr je dôležité vedieť rozoznať, či sa jedná o skutočný zápal prsníka alebo len o naliatie pŕs alebo zadržiavanie materského mlieka. Rozhodujúce sú vedľajšie príznaky. Bolesti prsníkov môžu byť sprevádzané horúčkami, sčervenaním postihnutého miesta aj sčervenanými pruhmi, vedúcimi od podpazušia ku dvorcu. Pri zápale prsníka sú potom bolesti takmer neznesiteľné oproti bolestiam zo zadržaného mlieka. Počas zápalu sa môže tiež prejaviť malátnosť a žalúdočnú nevoľnosť.

Prevencia zápalu prsníka (mastitídy)

Predovšetkým prísnou hygienou dojčiacej matky sa znižuje riziko prenesenia baktérií, ktoré zapríčiňujú vznik prsného zápalu. Pravidelné vyprázdnenie mliečnej žľazy je zásadnou prevenciou zamedzujúcou výskyt gynekologického ochorenia, ktoré možno vykonávať aj mimo dojčenia, a síce odstrekom mlieka do vhodnej nádobky. Dostatočne silný imunitný systém potom prispieva mamičkám k ochrane pred nežiaducimi gynekologickými komplikáciami pri dojčení. Je teda nutné nepodceňovať pravidelné posilnenie imunitného systému.

Liečba zápalu prsníka (mastitídy)

Len lekár rozhoduje, či sa proti zápalu musí zasiahnuť antibiotickou liečbou alebo sa nejedná o toľko vážny stav mastitídy. Avšak každá mamička má právo si zvoliť svoj spôsob hojenia, či už formou samoliečby v sprievode gynekológa alebo len domácim liečením. Od príznakov zápalu pŕs si každá dojčiaca žena uľaví čo najčastejším dojčením, hoci to môže byť bolestivé. Ak práve nie je vhodná doba dojčenia, materské mlieko sa odstriekne do nádobky. Pri zápale prsníka spojenom horúčkami je potrebné čo najviac oddychovať a na boľavé prsia prikladať rôzne obklady. Ak sa mamička nevyhne zápalovému ochoreniu, potom je na mieste zvážiť, či má dostatočnú obranyschopnosť a prípadne posilniť imunitný systém vhodnou stravou.

Vplyv imunitného systému na zápal prsníka (mastitídu)

Keďže je mastitída zápalové ochorenie, potom tu hrá imunitný systém veľkú úlohu. Pokiaľ dôjde k oslabeniu imunity, vírusy a baktérie majú veľkú šancu sa množiť a vypuknúť v zápal. Pretože je zápal prsníka ochorením mamičiek, je nutné zvoliť posilnenie imunitného systému prírodnou formou.

Ďalšie informácie