Zápal prsníka (mastitída) a jeho príznaky

Zápal prsníka (mastitída) a jeho príznaky

Gynekologické ochorenia môžu byť veľmi nebezpečné, a to nielen u mladých žien, ktoré plánujú materstvo, ale aj u žien v prechodnom veku, kedy dochádza k veľkým hormonálnym zmenám. Tieto zmeny pôsobia ako rizikové faktory chronických ťažkostí či onkologických chorôb. Ženské pohlavné orgány možno chrániť zdravou životosprávou, pohybom, pravidelným pitným režimom, dostatočnou hygienou, chráneným pohlavným stykom, ale aj silným imunitným systémom, ktorý je úhlavným činiteľom celkového zdravia.

Mastitída, označovaná ako zápal prsníka s bolestivými príznakmi sprevádza väčšinu dojčiacich matiek. Najčastejšie sa vyskytuje v priebehu šestinedelia, ale príznaky sa môžu objaviť prakticky kedykoľvek počas dojčenia. Rozlišujeme mastitídu s akútnym a chronickým priebehom. Akútny alebo náhly zápal pŕs sa liečia ľahšie oproti chronickému, ktorý dlhšie trvá a má tendenciu sa vracať. U mamičiek, ktorým bola diagnostikovaná cukrovka, je potrebné vykonať rozsiahlejšie vyšetrenia a vylúčiť tak nález nádorového ochorenia.

Faktory zápalu prsníka (mastitídy)

Základným faktorom mastitídy je chybná technika dojčenia, pri ktorej sa vytvárajú tzv. mikrotraumy bradavky. Za rizikové faktory možno považovať zbytočne tesnú podprsenku dojčiacej matky alebo zadržiavanie mlieka v dôsledku nedostatočného vyprázdňovania prsníkov a nadmernej tvorby mlieka. Tiež miera hygienických návykov ovplyvňuje pravdepodobnosť vzniku gynekologických ochorení. Nedostatočná hygiena môže spôsobiť upchatie mliekovodov, či množenie baktérií. Predispozície k vzniku zápalu majú aj ženy s oslabeným imunitným systémom.

Príznaky zápalu prsníka (mastitídy)

Najskôr je dôležité vedieť rozoznať, či sa jedná o skutočný zápal prsníka alebo len o naliatie pŕs alebo zadržiavanie materského mlieka. Rozhodujúce sú vedľajšie príznaky. Bolesti prsníkov môžu byť sprevádzané horúčkami, sčervenaním postihnutého miesta aj sčervenanými pruhmi, vedúcimi od podpazušia ku dvorcu. Pri zápale prsníka sú potom bolesti takmer neznesiteľné oproti bolestiam zo zadržaného mlieka. Počas zápalu sa môže tiež prejaviť malátnosť a žalúdočnú nevoľnosť.

Prevencia zápalu prsníka (mastitídy)

Predovšetkým prísnou hygienou dojčiacej matky sa znižuje riziko prenesenia baktérií, ktoré zapríčiňujú vznik prsného zápalu. Pravidelné vyprázdnenie mliečnej žľazy je zásadnou prevenciou zamedzujúcou výskyt gynekologického ochorenia, ktoré možno vykonávať aj mimo dojčenia, a síce odstrekom mlieka do vhodnej nádobky. Dostatočne silný imunitný systém potom prispieva mamičkám k ochrane pred nežiaducimi gynekologickými komplikáciami pri dojčení. Je teda nutné nepodceňovať pravidelné posilnenie imunitného systému.

Liečba zápalu prsníka (mastitídy)

Len lekár rozhoduje, či sa proti zápalu musí zasiahnuť antibiotickou liečbou alebo sa nejedná o toľko vážny stav mastitídy. Avšak každá mamička má právo si zvoliť svoj spôsob hojenia, či už formou samoliečby v sprievode gynekológa alebo len domácim liečením. Od príznakov zápalu pŕs si každá dojčiaca žena uľaví čo najčastejším dojčením, hoci to môže byť bolestivé. Ak práve nie je vhodná doba dojčenia, materské mlieko sa odstriekne do nádobky. Pri zápale prsníka spojenom horúčkami je potrebné čo najviac oddychovať a na boľavé prsia prikladať rôzne obklady. Ak sa mamička nevyhne zápalovému ochoreniu, potom je na mieste zvážiť, či má dostatočnú obranyschopnosť a prípadne posilniť imunitný systém vhodnou stravou.

Vplyv imunitného systému na zápal prsníka (mastitídu)

Keďže je mastitída zápalové ochorenie, potom tu hrá imunitný systém veľkú úlohu. Pokiaľ dôjde k oslabeniu imunity, vírusy a baktérie majú veľkú šancu sa množiť a vypuknúť v zápal. Pretože je zápal prsníka ochorením mamičiek, je nutné zvoliť posilnenie imunitného systému prírodnou formou.