Bronchitída

Bronchitída čiže zápal priedušiek je ochorenie dolných dýchacích ciest. Zápal priedušiek vedúcich do pľúc môže mať chronický aj akútna priebeh, v závislosti na ich príčine. Jedná sa o pomerne časté zápalové ochorenie, s ktorým sa viac stretávajú fajčiari a ľudia s oslabeným imunitným systémom.

Faktory zápalu priedušiek

Znečistené prostredie a tabakový dym sú najčastejšími rizikovými faktormi zápalu priedušiek. Bronchitídu však vyvoláva aj bežné prechladnutie sprevádzajúci kašeľ, kedy sa premnožením vírusov a baktérií hromadí sekrét a hlieny sú infikované. Viac ohrození sú ľudia staršieho veku, ľudia trpiaci srdcovou chorobou a astmatici.

Príznaky zápalu priedušiek

Bronchitída sa vyznačuje predovšetkým vytrvalým kašľom, zvyčajne po ránu, oproti klasickému kašli má mierne záchvatovitý priebeh. Dráždivý kašeľ sprevádza ďalšie príznaky podobné chrípke, prevažuje bolesť v krku. Horúčka pri zápale priedušiek väčšinou stúpa, dochádza k vykašliavaniu nažltlého či nazelenalého hlienu a celkovému oslabeniu organizmu. Pri chronickej bronchitíde sa chrípkové stavy a príznaky zápalu opakujú, napríklad niekoľko mesiacov v kuse za rok. Príznaky zápalu priedušiek môžu byť zamenené s klasickým fajčiarskym kašľom, avšak jeho priebeh môže vyústiť až v zápal pľúc.

Prevencia zápalu priedušiek

Prevencia bronchitídy je takmer neuchopiteľná, pokiaľ však nie ste fajčiari. Samozrejme nielen ako prevencia zápalu priedušiek každému prospieva dostatočný pohyb na zdravom a čerstvom vzduchu, hoci výskytu znečisteného prostredia sa príliš neubránime. Absencia tabakového dymu, a to aj pasívne, je vždy prevenciou nielen zápalu priedušiek, pretože je dokázané, že fajčenie značne oslabuje imunitný systém a spôsobuje rad chorôb. Značnú prevenciu však predstavuje cielené posilnenie imunitného systému, ktorý pri svojej funkcii likviduje nežiadúce vírusy a baktérie.

Liečba zápalu priedušiek

Pri vypuknutí zápale priedušiek je nevyhnutný pokoj na lôžku pre dostatočnú regeneráciu organizmu, pričom je potrebné imunitu podporiť prírodnými zdrojmi, predovšetkým dostatkom vitamínov zo stravy. Hoci sú pri liečbe zápalu priedušiek lekárom predpisované lieky na zmiernenie teploty a podporu vykašliavanie hlienu, existujú aj bylinky, ktoré môžu pomôcť. S podporou imunitného systému, dostatočným prísunom tekutín, inhaláciou a bylinnými čajmi možno prírodne a účinne odstrániť príčinu bronchitídy a podporiť tak celkovú liečbu priedušiek.

Vplyv imunitného systému na zápal priedušiek

Imunitný systém zodpovedá za likvidáciu parazitov v tele a regenerácii organizmu ako obranný mechanizmus zdravie. Ak táto funkcia zlyhá alebo je oslabená, dochádza k ochoreniu na najcitlivejšom mieste. U fajčiarov, astmatikov a ľudí s chronickým kašľom v dôsledku žitia v znečistenom prostredí sú citlivou oblasťou práve priedušky, a preto tu často vzniká zápal. Ak sa nedá vyvarovať aspoň niektorým rizikovým faktorom, potom je treba chrániť imunitný systém a posilňovať ho.

 Další informace