Zápal močových ciest (cystitída) a jeho príznaky

Zápal močových ciest (cystitída) a jeho príznaky

Akútny zápal močových ciest je dnes druhým najčastejšie sa vyskytujúcim zápalovým ochorením. Zápal močových ciest, gynekologicky odborne nazývaný cystitída, trápi predovšetkým ženské pohlavie, avšak stretnúť sa s ním môžu aj muži. Z časti ženskej populácie s týmto gynekologickým problémom zápasí až 50% z nich.

Faktory zápalu močových ciest (cystitídy)

Rovnako ako u ďalších zápalových ochorení je rizikovým faktorom zlá hygiena. Baktérie vyskytujúce sa v konečníku sa ľahko dostanú cez hrádzu do močovej trubice, a pokiaľ nie je imunitný systém dostatočne odolný, potom sa ľahko rozvinie zápal močových ciest. Dôvod vyššej náchylnosti žien k ochoreniu cystitídou je kratšia vzdialenosť konečníka a močovej trubice oproti mužom. Prísnu hygienu je nutné dodržiavať aj pri sexuálnych aktivitách, ktoré môžu byť ďalším gynekologickým rizikom. Tiež zadržiavanie moču a nedostatočný pitný režim predstavujú riziká pre močové ústrojenstvo. Čerstvé mamičky majú väčšiu náchylnosť k zápalu močových ciest, lebo ich rizikovým faktorom je ochabnuté svalstvo v dôsledku pôrodu. Sklony k zápalu močových ciest majú aj tehotné ženy alebo ženy pri menopauze. Pacienti s cukrovkou patria do ďalšej rizikovej skupiny, pretože ich moč má sladšie prostredie, ideálne na prežitie baktérií.

Príznaky zápalu močových ciest (cystitídy)

Hlavným príznakom zápalu močových ciest je bolesť v podbrušku, ktorú sprevádza časté močenie. Pálivá a hrdzavá bolesť v priebehu močenia môže byť až neznesiteľným príznakom. Typickým príznakom cystitídy je potom aj červenkastá moč, čiže výskyt krvi v moči, ktorá sa objavuje v dôsledku podráždenej sliznice močových ciest. Zápalové ochorenie močových ciest sa prejavuje aj zvýšenou teplotou, v pokročilejšom štádiu potom triaškou, bolesťou chrbta či výtokom. Ak sú príznaky včas odhalené, zápal močových ciest možno diagnostikovať v ranom štádiu a zmierniť tak jeho priebeh.

Prevencia zápalu močových ciest (cystitídy)

Každému zápalovému ochoreniu možno predchádzať obzvlášť správnymi hygienickými návykmi. Aj nevhodná spodná bielizeň alebo škodlivé kozmetické prípravky môžu byť spúšťačom gynekologického zápalu. Účinnou prevenciou je potom dostatočný príjem tekutín v podobe čistej vody a bylinných čajov, čím dochádza k patričnému prepláchnutiu močového ústrojenstva a vyplaveniu škodlivých baktérií. Vhodná strava robí ďalšiu podstatnú prevenciu cystitídy. Konzumácia brusníc a čučoriedok alebo pitie nápojov z týchto plodov má pozitívny dopad na močový trakt a je priamo doporučovaná odborníkmi. Protizápalové účinky ananásu sú ďalšie skvelou obranou pred zápalom. Ideálnou prevenciou je najlepšie silný imunitný systém, ktorý môžeme podporiť najrôznejšími spôsobmi.

Liečba zápalu močových ciest (cystitídy)

Postihnutého zápalom močových ciest po gynekologickom vyšetrení väčšinou neminie antibiotická liečba. Nariadený kľud lekárom je potrebné preložiť vhodnými tekutinami, ktoré možno doplniť o urologické čaje. Počas liečby zápalu močových ciest je dobré sústrediť sa na stravu obsahujúcu dostatok vitamínu C, ideálne sa zamerať na protizápalové brusnice či brusnicové extrakty. Posilnenie imunitného systému je nutné pri každom zápalovom ochorení.

Vplyv imunitného systému na zápal močových ciest (vyliečiť cystitídu)

Rovnako ako ďalšie zápalové ochorenia je aj zápal močových ciest sprevádzaný oslabením imunitného systému, ktorý je potrebné cielene podporiť. Posilnenie imunitného systému ako prevencia proti zápalovým chorobám je najúčinnejšia, napriek tomu je aj v priebehu liečby zápalu močových ciest nevyhnutné, a to predovšetkým pri liečbe antibiotikami, ktoré imunitu veľmi oslabujú.

Aké je použitie doplnku stravy Penoxal pri gynekologických ochoreniach?

Penoxal podporuje ľahšie a rýchlejšie vyliečenie posilnením imunity, čím znižuje riziko ochorenia, upravuje nerovnováhu vnútorného prostredia a harmonizuje činnosť reprodukčných orgánov. Preto je vhodným doplnkom pri celkovej liečbe gynekologických ochorení, čo potvrdzuje aj doktorka Mudr.Anna Galambošová, lekárnik PharmDr. Tomáš Arndt a ďalší lekári vo svojich vyjadreniach o Penoxale. Viac o skúsenostiach užívateliek Penoxalu si môžete prečítať TU.

Povedzte nám svoj príbeh

Pomôžete tak ostatným a my Vás odmeníme.

Viac informácií