Zápal maternice (endometritída) a jeho príznaky

Ženské pohlavné orgány počas života prechádzajú rôznymi zmenami, napríklad dôsledkom pôrodu či potratu. Maternica sa skladá z troch častí (hrdlo maternice, telo a dno maternice), pričom každá z nich môže byť postihnutá zápalom. V priebehu zápalu krčka tela býva zasiahnutá maternicová sliznica, tzv. endometritída. K infekcii dochádza predovšetkým vaginálnou cestou, ale aj cestou krvnou.

Faktory zápalu maternice (endometritídy) 

Endometritída býva spôsobená v súvislosti s prekonaným pôrodom alebo interrupciou, avšak oveľa väčšie predpoklady k vzniku zápalového gynekologického ochorenia majú promiskuitné ženy. Rizikovým faktorom je tiež nedostatočná hygiena, a to ako partnerky, tak i partnera. Iné zápalové ložisko v tele môže byť ďalším spúšťačom gynekologickej zápalovej choroby, ktoré krvnou cestou infikuje maternicu. Oslabený imunitný systém patrí k rizikovým faktorom vôbec. Na vzniku endometritídy môže mať podiel tiež prehliadanie silného výtoku z pošvy, ktorý je veľmi rizikovým príznakom gynekologickej choroby.

Príznaky zápalu maternice (endometritídy)

Dlhotrvajúci bolesť v oblasti podbruška alebo v bedrovej časti chrbta je obvyklým príznakom zápalu maternice. Počas endometritídy sa môžu objaviť aj ďalšie bolestivé príznaky, ku ktorým patrí bolesť pri močení i pri veľkej stolici. Ak zápal maternice pretrvá do chronického štádia, príznaky sú ťažko rozpoznateľné. Napríklad krvácanie mimo menzes je nenápadným príznakom, ktorý sa môže javiť ako výnimočne dlhšie trvajúca časť menštruačného cyklu. Na takýto príznak by si však každá žena mala dať veľký pozor, pretože sa môže jednať o závažnejšie gynekologické ochorenia, vrátane nádorovéhoÚnava, triaška, zvýšená teplota či horúčka a hnisavý výtok z pošvy sú ďalšími príznakmi endometritídy.

Prevencia zápalu maternice (endometritídy)

Potrebnou prevenciou každého gynekologického zápalového ochorenia všeobecne je dostatočná hygiena oboch partnerov. Pred možnou infekciou pri pohlavnom styku sa možno brániť bariérovou ochranou (kondómom), ktorý znemožní prienik baktériám. Posilnený imunitný systém, vďaka ktorému si telo zvládne s infekciou poradiť samo, patrí k najúčinnejšej prevencii zápalovej choroby.

Liečba zápalu maternice (endometritídy)

Zápal maternice, rovnako ako ďalšie zápalové ochorenia, je spravidla liečený pomocou antibiotík. Na základe vykonaného steru gynekológ identifikuje pôvod baktérie a stanovuje tak príslušné antibiotiká. Vhodnou prírodnou liečbou zápalu maternice je potom užívanie rôznych byliniek v podobe nálevov. Dôsledkom ochorenia endometritídy môže byť oslabený imunitný systém, ktorý je potrebné riadne posilniť v priebehu liečby.

Vplyv imunitného systému na zápal maternice (endometritída)

Pozor, ak výtok alebo ďalšie príznaky zápalu maternice už odznejú, neznamená to, že má človek vyhrané. Ženy by sa mali o svoju najcitlivejšiu časť tela starať vždy, a to predovšetkým formou prevencie. Telo je tak ušetrené záťaže nielen tým, že nemusí bojovať s infekciou, ale aj tým, že nemusí byť zaťažované zbytočnými medikamentami. Pokiaľ nie je liečba endometritídy podporená cieleným posilnením imunitného systému, jeho výraznejšie oslabenie chemickými liekmi môže spôsobiť chronické ťažkosti, prípadne závažnejšie gynekologické ochorenia.

Prečítajte si príbehy uživateľov

Aké má Penoxal využitie pri gynekologických problémoch?

Prípravok Penoxal podporuje jednoduchšie a rýchlejšie vyliečenie tým, že posilňuje imunitu, čím znižuje riziko vzniku ochorenia, upravuje nerovnováhu vnútorného prostredia a harmonizuje činnosť reprodukčných orgánov. Je teda vhodným doplnkom pri celkovej liečby gynekologického ochorenia, čo vo svojom vyjadrení o Penoxalu potvrdzuje MUDr. Anna Galambošoválekárnik PharmDr. Tomáš Arndt a ďalší lekári. O skúsenostiach používateľov Penoxalu sa môžete viac dočítať TU.

Informácie o produkte Penoxal

Penoxal

Penoxal je prírodný doplnok stravy s pozitívnym vplyvom na imunitný systém, ktorý nevykazuje žiadne negatívne alebo toxické účinky.

Vyniká schopnosťou podporovať predovšetkým špecifické biele krvinky – B a T-lymfocyty, ktoré sú kľúčové pre správne imunitné reakcie a prevenciu ochorení. Jeho výrazné antioxidačné pôsobenie a vplyv na optimalizáciu apoptózy znižujú riziko vzniku najzávažnejšieho ochorenia súčasnosti – rakoviny.

Výživový doplnok Penoxal sa tiež významne podieľa na zmiernení nežiaducich účinkov chemoterapeutickej a rádioterapeutickej liečby a navracia hodnoty krvného obrazu rýchlejšie k normálu.

Povedzte nám svoj príbeh

Pomôžete tak ostatným a my Vás odmeníme.

Penoxal posilňuje imunitu

Penoxal100% prírodné zloženie obohatené o vitamín C a beta glukán, ktoré prispieva k nomálnej funkcii imunitného systému.

ADRESA

BIOCOL PHARMA a.s., Tomkova 180/11 500 02, Hradec Králové, Česká republika

Penoxal je vyrobený z prírodného mikroorganizmu, radí sa medzi medicinálne liečivé huby. Účinná látka Biocol je vyrobená patentovaným spôsobom formou modernej biotechnologickej výroby.

Copyright © 2022 Penoxal

X
Add to cart