Zápal dutín

Zápal dutín čiže vedľajších, tzv. Paranazálnych dutín nosných, je vo väčšine prípadov vírusové ochorenie sprevádzajúce komplikované prechladnutia. Hoci sa môže sinusitída zdať ako banálne choroba, v skutočnosti dokáže človeka veľmi potrápiť. Okrem bakteriálneho pôvodu býva zápal dutín zapríčinený tiež alergickou reakciou. S nepríjemnými príznakmi zápalu dutín sa v živote stretáva veľká väčšina ľudí. Vznik zápalu býva často dôsledkom oslabeného imunitného systému.

Faktory zápalu dutín (sinusitídy)

Najčastejšou príčinou zápalu dutín je nepriechodnosť horných ciest dýchacích, konkrétne prieduch vedúcich do nosných dutín. Nepriechodnosť môže byť vinou banálneho prechladnutia, prípadne niektorých liekov či alergií (senná nádcha, alergia na lepok). Pravdepodobnosť výskytu zápalu zvyšuje aj oslabený imunitný systém, či už pri nadmernom strese, zlej životospráve, nedostatku vitamínov alebo poruche výživy. Zápal dutín býva spôsobený aj neliečeným zubným kazom, kedy zápal veľmi ľahko prestúpi medzi koreňom zuba a vlastné dutinou. Ďalšou možnou príčinou zápalu dutín je vrodená vada, pri ktorej abnormálne stavba nosa znemožňuje voľné prúdenie vzduchu v dutinách a nabáda tak k množeniu vírusov a baktérií v danej oblasti. Podobná nepriechodnosť vzniká po úraze, kedy dochádza k zlomeninám či poškodeniu chrupaviek.

Príznaky zápalu dutín (sinusitídy)

Tupá bolesť hlavy aj tváre je rozhodujúcim príznakom zápalu dutín. Bolesť pôsobí predovšetkým v oblasti čela a nadčelistních priestor, v niektorých prípadoch aj v ušiach. Bolesť je stupňovaná pri pohybe, zmene tlaku, dotykom postihnutých miest a počas smrkaní. Preukazujúcim príznakom zápalu dutín je aj obmedzená funkcia zmyslových vnemov (čuch, chuť i sluch). Príznaky zápalu sú sprevádzané obtiažnym vyprázdňovaním nosa, žltozelenú farbou nosového hlienu i jeho nadmernou hustotou, prípadne s prímesou krvi. Pri zápalovom ochorení sa objavuje aj typický zápach z úst. Sprievodnými príznakmi sú potom zvýšenej teploty aj horúčky, bolesti hrdla a kašeľ.

Prevencia zápalu dutín (sinusitídy)

Najzásadnejšie prevenciou zápalu dutín je dodržiavanie správnej životosprávy, dostatok vitamínov, a tým aj posilnený imunitný systém. K celkovému zdraviu prispieva tiež pravidelný a dostatočný spánok. Vyhýbať by sme sa mali cigaretám, ktorých dym dráždi sliznicu, ktorá je potom oveľa náchylnejšie k množeniu vírusov a baktérií. V prípade oslabeného imunitného systému je vhodné sa v priebehu chrípkových epidémií vyhýbať väčšiemu množstvu ľudí a zadýchaným priestorom, a cielene posilniť imunitný systém.

Liečba zápalu dutín (sinusitídy)

Pri liečbe je rozhodujúce, či sa jedná o zápal akútny či chronický. Akútny zápal dutín má síce kratšie trvanie oproti chronickému, avšak chronický zápal dutín má miernejší priebeh. Na liečbu sinusitídy sú väčšinou predpisovať antibiotiká, ako doplňujúce liečba nosové kvapky. Z hľadiska príčiny zápalu však nie je liečba dôsledná, pokiaľ nie je posilnený imunitný systém, ktorý by za normálnych okolností mal baktérie vyvolávajúce zápal zdolať. Veľmi účinná je potom prírodná liečba v podobe odpočinku a teplých kúpeľov horných aj dolných končatín. Pomoc ponúka aj bylinky, napríklad šalvia lekárska či divozel veľkokvetý. Pokiaľ nedôjde ani potom k uvoľneniu dutín, je potrebné navštíviť lekára, ktorý vykoná tzv. Punkcii, ktorej odsaje nahromadené hlieny. Punkcia je nepríjemné a núdzové opatrenia, avšak v niektorých prípadoch nevyhnutné a vždy poskytujúce úľavu postihnutému. Pri chronickom zápale dutín má ochorenie hlbší príčinu, ktorú je nutné vypátrať a odstrániť. V oblasti celostnej medicíny sú zápaly čelných dutín príčinou zápalu slizníc horných dýchacích ciest, pričom slizy a sliznice v tele má pod patronátom tzv. Pankreas čiže orgán pankreas. Liečba by mala byť teda zameraná na funkciu pankreasu, ktorá môže byť hlavnou príčinou chronických zápalov dutín. Na posilnenie slinivky platí diétna strava a popíjanie niektorých byliniek.

Vplyv imunitného systému na zápal dutín (sinusitídu)

Imunitný systém hrá hlavnú úlohu pri zdolávaní nežiaducich parazitov v tele. Ak je činnosť imunity preťažená, či oslabená, vírusy majú skvelú príležitosť sa množiť a vyvolať zápal. Preto je nevyhnutné už v začiatkoch nachladnutia cielene posilniť imunitný systém a zabezpečiť organizmu potrebné vitamíny, najlepšie vhodnou stravou. Zápal dutín však nemusí byť vyvolaný len typickým nachladnutím, ale aj premnožením vírusov v ústnej dutine, ku ktorému dochádza oslabeným imunitným systémom.

 Další informace