Zápal ďasien

Zdravé ďasno sa vyznačuje ľahko ružovkastú farbou a hladkým povrchom. Dlhodobým pôsobením baktérií zubného plaku potom môže dôjsť k zápalu ďasien čiže gingivitída. S týmto infekčným ochorením sa stretáva až 90% ľudí so zlou dentálnej hygienou a najmä fajčiari.

Faktory zápalu ďasien (gingivitídy)

Dispozície k ochoreniu gingivitídou majú ľudia so zanedbanou dentálne hygienou alebo s genetickými vplyvmi. Vznik zápalu ďasien podporujú tiež cigarety či kontakt s inými nežiaducimi látkami. U žien často bývajú príčinou zápalu hormonálne zmeny v dôsledku tehotenstva alebo puberty, ale aj hormonálna antikoncepcia, pri ktorej užívania sú ďasná oveľa citlivejšie. Zápal spôsobuje aj rad liekov. Kortikoidy patrí do typickej skupiny liekov vyvolávajúce zápal ďasien. Značný vplyv na výskyt zápalového ochorenia má oslabený imunitný systém, ale privolať ho môže aj zlé stravovanie, predovšetkým nadmiera rafinovaného cukru, alebo nedostatočný pitný režim. K rizikovým skupinám patria aj diabetici a ľudia vyššieho veku.

Príznaky zápalu ďasien (gingivitídy)

Pri zápale možno na prvý pohľad spozorovať začervenanie ďasien aj ich krvácanie, ku ktorému dochádza predovšetkým pri čistení zubov. Zápal ďasien sprevádza nepríjemný zápach z, ďasná sú zväčšené, krehké a opuchnuté.

Prevencia zápalu ďasien (gingivitída)

Odolnosť dutiny ústnej je daná predovšetkým prostredím, ktoré jej vytvoríme. Keď mu nie je dodržaná pravidelná dentálna hygiena, dôjde k premnoženiu baktérií, a ak je v tejto chvíli imunitný systém oslabený, vzniká zápal. Dostatočný prísun potrebných vitamínov a minerálov je tak nevyhnutnou prevenciou zápalu ďasien, rovnako tak rozumná skladba prijímanej potravy a pravidelný pitný režim. Dentálna hygienička odporúčajú používať medzizubné kefky či zubné nite, ktoré zbavujú zuby povlaku, a tým zabraňujú riziku zápalu ďasien. Dobré prevenciu ďasien prispievajú aj vybrané ústnej vody.

Liečba zápalu ďasien (gingivitídy)

Pri neliečenom zápale ďasien hrozí riziko paradentózy, ktorá zapríčiňuje vypadávanie zubov. Dôsledkom zápalu ďasien môže byť aj značné poškodenie organizmu, a preto je treba o svoj chrup náležite starať. Existuje rad prírodných tipov na domácu pomoc a úľavu boľavým ďasnám, hlavné je avšak prostredie zubov náležite prečistiť a zbaviť zubného plaku. Toto najlepšie zvedie zubná hygienička či zubár, ktorý kefkou zájde aj na miesta, ktorý sami nedokážeme dobre prečistiť. Na opuchnuté ďasná je doporučená slaná či ústna voda, ktorú je potrebné niekoľkokrát denne ústa preplachovať. Veľmi protizápalovo potom pôsobí použitie odvaru z harmančeka či šalvie. K ďalším osvedčeným prírodným metódam na zápal ďasien patrí škorica, mäta aj zelený čaj. V nevyhnutnom prípade sú nasadzovaná antibiotiká či lieky proti bolestiam, kedy je však dôležité dbať na prírodné posilnenie imunitného systému.

Vplyv imunitného systému na zápal ďasien (gingivitídu)

Silný imunitný systém dokáže bojovať s nepriateľskými vírusmi a baktériami, ktoré pri svojom nadmernom počte spôsobujú zápal. Toto platí aj v prípade ďasien, ktorých hygiena je pre zdravie rovnako dôležitá ako ostatné prevencia ochorení. Ak však nie sú pravidelne dodržiavané hygienické zásady a k tomu je oslabený imunitný systém, pravdepodobnosť, že k zápalu ďasien dôjde, sa niekoľkonásobne zvyšuje. Posilnením imunity sa poskytuje príspevok k celkovej prevenciu všetkých zápalových ochorení.

 Další informace