Všeobecné príznaky rakoviny

Ak odhalíme počiatočné príznaky choroby, rakovina môže byť včas diagnostikovaná a šanca na vyliečenie sa násobí. Príznaky rakoviny sa líšia podľa jej druhov. Pri niektorých ochoreniach rakovinou sa príznaky prejavia až v neskoršom štádiu choroby, u niektorých sa neprejavia vôbec. Napríklad rakovina žalúdka na seba upozorní bolesťou v nadbrušku na ľavej strane, nechutenstvom či únavou až v jej neskorej fáze. Rakovina krvi naopak vyvoláva mnohé príznaky sprevádzané znížením obranyschopnosti a zvýšenou tendenciou k infekciám. U nádorového ochorenia s možnými príznakmi potom existujú varovné signály, ktoré by sme nemali prehliadať.

Zmeny na tele

Nahmatanie nezvyčajnej hrčky kdekoľvek na tele je rozhodne dôvodom na navštívenie lekára. Môže sa jednať o typický príznak rakoviny prsníka, rakoviny semenníkov, rakoviny hrtana, rakoviny štítnej žľazy ako i ďalších druhov rakovín.

Podceňovať by sme rozhodne nemali zmeny veľkosti či sfarbenia znamienok a pieh na tele alebo dokonca náhly výskyt krvácajúcej škvrny. Ani tu nie je dôvod otáľať s návštevou lekárskej prehliadky, pretože môže ísť o jeden z príznakov nádorového ochorenia, napríklad rakoviny kože.

Obozretní buďme aj pri náhodnom úbytku hmotnosti. Tento príznak choroby je často sprevádzaný nechutenstvom či únavou a môže znamenať napr. rakovinu pečene, rakovinu pankreasu i rakovinu prostaty. U rakoviny krvi (leukémia) sa okrem straty hmotnosti prejavujú známky nočného potenia, motanie hlavy, hučanie v ušiach či búšenie srdca.

Alarmujúcim príznakom je aj zmena vo vyprázdňovaní. Pri ochorení rakovinou prostaty sa objavujú problémy s močením, typickým príznakom je veľmi často nutkavý pocit na močenie, nočné močenie, zadržiavanie moču aj krv v moči. Problém môže znamenať tiež dlhodobá zápcha, hnačka, nadúvanie, ťažkosti s vyprázdňovaním a krv v stolici. S týmito príznakmi sa stretávajú ľudia postihnutí rakovinou hrubého čreva a konečníka.

Nenápadné príznaky

Aj drobné ťažkosti môžu znamenať veľký zdravotný problém. Ak cítite uvedené zmeny na tele, rozhodne navštívte svojho lekára rovnako tak, ak dlhodobo vnímate nevysvetliteľnú bolesť (bolesť na hrudníku by mohla znamenať príznak ochorenia rakovinou pľúc), nadmernú únavu bez príčiny, pocity dýchavičnosti, krvácanie bez dôvodu alebo aj ďalšie bezdôvodné zdravotné ťažkosti , ktoré si neviete vysvetliť.

Ďalšie informácie

 

Druhy rakoviny

Rakovina hrubého čreva a jej príznaky  Rakovina pankreasu a jej príznaky 
Rakovina žalúdka a jej príznaky Rakovina pľúc a jej príznaky 
Rakovina pečene a jej príznaky Rakovina kože a jej príznaky
Rakovina obličiek a jej príznaky Rakovina maternice a jej príznaky
Rakovina lymfatického systému a jej príznaky  Rakovina krčka maternice a jej príznaky 
Rakovina krvi - Leukémie a jej príznaky  Rakovina prsníka a jej príznaky
Rakovina mozgu a jej príznaky  Rakovina močového mechúra a jej príznaky
Rakovina vaječníkov, vajcovodov a jej príznaky   Rakovina prostaty a jej príznaky
Rakovina semenníkov a jej príznaky  Rakovina štítnej žľazy a jej príznaky
Rakovina pažeráka a jej príznaky Rakovina týmusu a jej príznaky