Ulcerózna kolitída - Zápal hrubého čreva

Ulcerózna kolitída, čiže zápal hrubého čreva sa spoločne s Crohnovou chorobou radí medzi nešpecifické črevné zápaly. Ulcerózna kolitída častejšie postihuje ženské pohlavie a to predovšetkým v období dospievania či ranej dospelosti, a ďalej medzi 50. a 80. rokom života. Predpokladá sa však, že zápalom hrubého čreva v skutočnosti trpí až trikrát viac ľudí, než je liečené.

Faktory ulceróznej kolitídy (zápalu hrubého čreva)

Hoci nie sú preukázané faktory vyvolávajúce ulcerózna kolitídu, za jednu z možných príčin sú považované zlá strava, fajčenie a dedičné dispozície. Tiež diétna chyba môže byť rizikovým faktorom zápalového ochorenia hrubého čreva. Rovnako tak psychický stres, oslabený imunitný systém a antibiotická záťaž tela majú istý podiel na vzniku ulceróznej kolitídy.

Príznaky ulceróznej kolitídy (zápalu hrubého čreva)

Na začiatku ochorenia ulcerózna kolitídou sa prejavujú ľahké príznaky v podobe hnačky, prípadne s prímesou krvi. V neskoršej fáze mávajú príznaky zhoršujúcu sa tendenciu. Nadpolovičná väčšina postihnutých zápalom hrubého čreva príznaky nerozpozná. Čím vyššia veková hranica, tým horší priebeh ochorenia. U niektorých pacientov môže byť stav natoľko vážny, že už v počiatkoch zápalu je nutné odstrániť veľkú časť hrubého čreva. Ďalším z príznakov ulceróznej kolitídy môže byť krvácanie z konečníka, kŕčové bolesti brucha, nevoľnosti či strata chuti do jedla a následný úbytok na váhe.

Prevencia ulceróznej kolitídy (zápalu hrubého čreva)

Ulcerózna kolitída patrí medzi nešpecifické zápaly, ktorých pôvod nie je známy. Vzhľadom k neznámym príčinám ochorenia je potom ťažké stanoviť potrebnú prevenciu. Zamedzeniu črevného zápalu môže čiastočne pomôcť zdravý životný štýl, čiže racionálna strava s dostatočným podielom vlákniny. Všeobecne známe potom je, že veľký vplyv na zdravie má psychický stres. Jeho obmedzenia a nastolenie psychickej rovnováhy môže teda prispieť k prevencii zápalu hrubého čreva. Silný imunitný systém je najdôležitejší obranný mechanizmus v tele, preto je jeho pravidelné posilnenie ideálnou prevenciou nielen ulceróznej kolitídy.

Liečba ulceróznej kolitídy (zápalu hrubého čreva)

Stanovenie liečby nie je jednoduché vzhľadom k faktorom neznámeho pôvodu. Liečba ulceróznej kolitídy je teda zameraná predovšetkým na zápalový charakter ochorenia. Ak nie je nutné pri stanovení diagnózy zápalu hrubého čreva pristúpiť rovno k chirurgickému zákroku, dochádza najprv k dodržiavaniu prísnych diétnych a režimových postupovLiečebná diéta (tzv. kolitická) má dobre stráviteľný a nenadúvajúci charakter. Medzi odporúčané potraviny patria tie, ktoré majú vysoký obsah vlákniny a sú dobre stráviteľné. Patria k nim banány, ovsené vločky či tepelne spracované ovocie a zelenina. Potraviny by mali byť uvarené a spracované do mäkka, čiže zlisované alebo mixované. Mlieko a mliečne výrobky sú v priebehu zápalu úplne vylúčené vzhľadom k laktózovej intolerancii postihnutých. Neznášanlivosť mliečneho cukru v priebehu ulceróznej kolitídy vzniká veľmi často. Liečba zápalového ochorenia čriev by mala byť podporená dostatočným prísunom tekutín, okrem čiernej kávy, silného čaju či ovocných štiav, ktoré črevo dráždia. Posilnený imunitný systém je potom veľmi prínosný predovšetkým ako prevencia zápalu, aj v priebehu jeho liečby.

Vplyv imunitného systému na ulceróznu kolitídu (zápal hrubého čreva)

Ulcerózna kolitída je zápalové ochorenie, ktoré vzniká často príčinou oslabeného imunitného systému. Ak je imunita dostatočne posilnená, potom sa telo lepšie bráni vonkajším vplyvom a rizikovým faktorom. V modernej dobe je veľmi ťažké vyhnúť sa týmto rizikám, preto je ideálna prevencia, ktorá by mala byť pravidelnou súčasťou zdravého životného štýlu. Najúčinnejšia prevencia má prírodnú formu, vďaka ktorej dôjde k lepšiemu vstrebávaniu potrebných živín a vylučovanie nežiaducich látok. Funkcia tráviaceho ústrojenstva vychádza zo stravy, a jej kvalita bohužiaľ s modernou dobou ubúda. To je hlavný dôvod, prečo je obmedzená tiež odolnosť organizmu, ktorému treba pomôcť.

Prečítajte si príbehy uživateľov

Aké má Penoxal využitie pri gastroenterologických problémoch?

Okrem pozitívneho ovplyvnenia obranyschopnosti organizmu napomáha prípravok Penoxal k správnej funkcii tráviaceho traktu, čo sa odrazí aj v dobrom stave imunitného systému. Podporuje optimálny stav črevnej mikroflóry. Pozitívne pôsobí na vyprázdňovanie, čo sa dá využiť aj pri liečbe mnohých ochorení, pri ktorých dochádza k narušeniu sliznice čreva a tým k zvýšenému riziku rozvoja závažnejších ochorení. Pozitívne účinky Penoxalu na zažívanie sa prejavujú pocitom, že je žalúdok a tráviaci systém v poriadku. Je teda vhodným doplnkom pri celkovej liečby gastroenterologických ochorenia, čo vo svojom vyjadrení o Penoxalu potvrdzuje MUDr. Anna Galambošoválekárnik PharmDr. Tomáš Arndt a ďalší lekári. O skúsenostiach používateľov Penoxalu sa môžete viac dočítať TU.

Informácie o produkte Penoxal

Penoxal

Penoxal je prírodný doplnok stravy s pozitívnym vplyvom na imunitný systém, ktorý nevykazuje žiadne negatívne alebo toxické účinky.

Vyniká schopnosťou podporovať predovšetkým špecifické biele krvinky – B a T-lymfocyty, ktoré sú kľúčové pre správne imunitné reakcie a prevenciu ochorení. Jeho výrazné antioxidačné pôsobenie a vplyv na optimalizáciu apoptózy znižujú riziko vzniku najzávažnejšieho ochorenia súčasnosti – rakoviny.

Výživový doplnok Penoxal sa tiež významne podieľa na zmiernení nežiaducich účinkov chemoterapeutickej a rádioterapeutickej liečby a navracia hodnoty krvného obrazu rýchlejšie k normálu.

Povedzte nám svoj príbeh

Pomôžete tak ostatným a my Vás odmeníme.

Penoxal posilňuje imunitu

Penoxal100% prírodné zloženie obohatené o vitamín C a beta glukán, ktoré prispieva k nomálnej funkcii imunitného systému.

ADRESA

BIOCOL PHARMA a.s., Tomkova 180/11 500 02, Hradec Králové, Česká republika

Penoxal je vyrobený z prírodného mikroorganizmu, radí sa medzi medicinálne liečivé huby. Účinná látka Biocol je vyrobená patentovaným spôsobom formou modernej biotechnologickej výroby.

Copyright © 2022 Penoxal

X
Add to cart