Rakovina pankreasu (karcinóm pankreasu) - C25

Počty chorých s rakovinou pankreasu

Rakovina pankreasu je najzákernejším druhom nádorového ochorenia, ktoré je v posledných rokoch bohužiaľ na vzostupe. Hrozbu tejto choroby umocňujú najhoršie liečebné výsledky vo všetkých štádiách ochorenia. Rakovina pankreasu má veľmi pomalý nástup, bez zreteľných príznakov, a je označená za najvážnejšie ochorenie zažívacieho traktu. Celosvetovo podľa štatistík ochorie touto chorobou 11 ľudí zo 100 tisíc.

Ako Penoxal pomáha pri onkologickom ochorení pankreasu?

Silný imunitný systém si dokáže s nádorovými bunkami poradiť a zničiť ich, niekedy však potrebuje pomoc. PENOXAL stimuluje imunitný systém a pomáha tak optimalizovať jeho pôsobenia, ktoré sa prejavujú dostatočne efektívne pri boji s nádorovými bunkami. Liek sa môže užívať aj počas rádioterapie a chemoterapie, kedy pomáha znášať niektoré nežiaduce účinky liečby. Ďalej zlepšuje činnosť tráviaceho traktu, pečene, obličiek a ďalších orgánov, ktoré sú pri onkologickej liečbe veľmi zaťažované, a tým prispieva k správnemu fungovaniu organizmu a celkovej pohode. Je teda vhodným doplnkom pri celkovej liečbe onkologického ochorenia, čo vo svojom vyjadrení o Penoxale potvrdzuje MUDr. Anna Galambošoválekárnik PharmDr. Tomáš Arndt a ďalší lekári. O skúsenostiach používateľov Penoxalu sa môžete viac dočítať TU.

Odporúčaná denná dávka pri onkologickom ochorení sú 2x100mg kapsule po dobu 4 mesiacov

O ochorení pankreasu

Pankreas je žľazou s vnútornou i vonkajšou sekréciou, ktorá okrem pankreatických štiav vytvára hormón inzulín (dôležitý pre reguláciu hladiny cukru v krvi) a množstvo ďalších hormónov. Väčšina karcinómov slinivky vzniká vo vývodných cestách pankreatických štiav, menej často potom v bunkách vytvárajúcich inzulín. Rakovina pankreasu často metastázuje do blízkych lymfatických uzlín, pečene a pľúc.

Príčiny ochorenia

Možné príčiny vzniku ochorenia zostávajú otázkou, okrem všeobecne známych rizikových faktorov, ako je nezdravá strava a fajčenie, sa špekuluje o vplyve kofeínu. Zvýšené riziko rakoviny pankreasu je u osôb s genetickou záťažou, oslabeným imunitným systémom, cukrovkou a chronickým zápalom pankreasu. Rakovina pankreasu sa častejšie vyskytuje u mužov.

Príznaky rakoviny pankreasu

Tento "tichý zabijak" v počiatkoch nespôsobuje výrazné problémy, nešpecifické ťažkosti ako zvýšená únava, nechutenstvo či chudnutie sú často prehliadané, v 80% prípadoch tak dochádza k neskorému odhaleniu, až keď nádor metastázuje, najčastejšie do pečene či pľúc, a objavia sa väčšie ťažkosti. Varovnými príznakmi rakoviny pankreasu môže byť tiež zvláštny typ cukrovky či neinfekčná žltačka, v závislosti od umiestnenia nádoru potom napr. bolesti v nadbrušku (nádor vo vývodných cestách) alebo v chrbte (nádor v blízkosti chrbtice). Preto by sa ktokoľvek s podobnými príznakmi mal dostaviť k lekárovi.

Prognóza pri rakovine pankreasu

Aj cez veľký lekársky a vedecký pokrok sú šance na vyliečenie malé, obzvlášť kvôli podceneniu niektorých príznakov a neskorému odhaleniu choroby. Liečba sa sústreďuje predovšetkým na zmiernenie príznakov ochorenia a predĺženie dĺžky a udržaní kvality života. Dôležitú úlohu zohráva aj prístup k ochoreniu a sila imunitného systému. S koncom onkologickej liečby, ak už nemôže nastať uzdravenie, život nekončí. Využite zostávajúci čas na vyriešenie všetkých životných "projektov" a nevzdávajte sa vopred.

Vplyv imunitného systému na rakovinu pankreasu

Imunita je najdôležitejším aspektom zdravia, ktorý podporuje likvidáciu škodlivých buniek a chráni telo pred chorobou. Preto má posilnenie imunitného systému veľký význam pre zamedzenie rozvoja onkologického ochorenia. Ak je telo unavené, nezvláda bežné denné činnosti alebo sa oslabenie prejavuje hnačkou, nechutenstvom či inými príznakmi, je vhodné posilnenie imunity ako prvá pomoc. Posilnený organizmus sa regeneruje a odoláva vonkajším vplyvom. Pri dedičných dispozíciách k nádorovému ochoreniu, čiže aj pri rakovine pankreasu je prevencia dôležitá mnohonásobne.

Ďalšie informácie

Druhy rakoviny

Rakovina hrubého čreva a jej príznaky  Rakovina pankreasu a jej príznaky 
Rakovina žalúdka a jej príznaky Rakovina pľúc a jej príznaky 
Rakovina pečene a jej príznaky Rakovina kože a jej príznaky
Rakovina obličiek a jej príznaky Rakovina maternice a jej príznaky
Rakovina lymfatického systému a jej príznaky  Rakovina krčka maternice a jej príznaky 
Rakovina krvi - Leukémie a jej príznaky  Rakovina prsníka a jej príznaky
Rakovina mozgu a jej príznaky  Rakovina močového mechúra a jej príznaky
Rakovina vaječníkov, vajcovodov a jej príznaky   Rakovina prostaty a jej príznaky
Rakovina semenníkov a jej príznaky  Rakovina štítnej žľazy a jej príznaky
Rakovina pažeráka a jej príznaky Rakovina týmusu a jej príznaky