Rakovina krvi (leukémia) - C91 - C95

Počty chorých s leukémiou

Leukémia je zhubné ochorenie krvotvorby. Existuje rada rôznych druhov leukémie, niektoré v závislosti na progresivitou veľmi rýchlo spôsobujú závažný, život ohrozujúci stav. V praxi je diagnóza z veľkej časti stanovená náhodne pri vyšetrení, príznaky sa dlho nemusia prejaviť. Vďaka stále účinnejším možnostiam liečby a skorému zisteniu možných príznakov je však úmrtnosť na rakovinové ochorenia krvi pomerne nízka.

Ako Penoxal pomáha pri onkologickom ochorení krvi?

Silný imunitný systém si dokáže s nádorovými bunkami poradiť a zničiť ich, niekedy však potrebuje pomoc. PENOXAL stimuluje imunitný systém a pomáha tak optimalizovať jeho pôsobenia, ktoré sa prejavujú dostatočne efektívne pri boji s nádorovými bunkami. Liek sa môže užívať aj počas rádioterapie a chemoterapie, kedy pomáha znášať niektoré nežiaduce účinky liečby. Ďalej zlepšuje činnosť tráviaceho traktu, pečene, obličiek a ďalších orgánov, ktoré sú pri onkologickej liečbe veľmi zaťažované, a tým prispieva k správnemu fungovaniu organizmu a celkovej pohode. Je teda vhodným doplnkom pri celkovej liečbe onkologického ochorenia, čo vo svojom vyjadrení o Penoxale potvrdzuje MUDr. Anna Galambošoválekárnik PharmDr. Tomáš Arndt a ďalší lekári. O skúsenostiach používateľov Penoxalu sa môžete viac dočítať TU.

Odporúčaná denná dávka pri onkologickom ochorení sú 2x100mg kapsule po dobu 4 mesiacov

O ochorení rakoviny krvi

Leukémia je skupina ochorení krvi a kostnej drene, ktoré sa prejavujú genetickými zmenami v bielych krvinkách, bunkách ťažiskových pre imunitný systém. Pri ich nádorovom zmnožení utláčajú bunky zdravé, ktoré nemôžu vykonávať svoju obrannú činnosť a tým dochádza k imunitnému deficitu.

Príčiny ochorenia leukémiou

Príčiny vzniku rôznych druhov leukémie nie sú ešte presne známe, nemožno im teda spoľahlivo zabrániť. U niektorých druhov leukémií sa hovorí o ich podmienenosti rasou (napr. chronická lymfocytárna leukémia je častejšia u belochov), iné sú viazané na lokalitu a bohatstvo regiónu (akútna lymfatická leukémia u detí sa vyskytuje v ekonomicky vyspelých krajinách). Niektorú leukémiu môže vyvolať ožiarenie, iné pôsobenie chemických látok, napr. aj chemoterapia.

Príznaky rakoviny krvi

Leukémia sa prejavuje mnohými rôznymi príznakmi, z ktorých najvýraznejší je zväčšenie lymfatických uzlín a orgánov (predovšetkým sleziny a pečene), zníženie obranyschopnosti organizmu, zvýšená náchylnosť k infekciám a úbytok všetkých krvných elementov (bielych a červených krviniek, krvných doštičiek). Úbytok červených krviniek spôsobuje chudokrvnosť, únavu, dýchavičnosť, motanie hlavy, hučanie v ušiach či búšenie srdca, úbytok krvných doštičiek sa často prejavuje zvýšeným sklonom k ​​modrinám, drobným krvácaním do kože (tzv. petechia), krvácaním z nosa či ďasien. U chorých je častým príznakom prítomnosť teploty, chrípkové stavy, nočné potenie, strata hmotnosti či pobolievanie brucha pod rebrami.

Prevencia pred leukémiou

Prevencia ochorenia nie je bohužiaľ 100% možná, na jeho vznik však môže pôsobiť nadbytok stresu, fajčenie, nezdravá strava a nedostatok fyzickej aktivity. Viac ako odporúčaný je teda zdravý životný štýl a tiež podpora obranyschopnosti organizmu.

Ďalšie informácie

Druhy rakoviny

Rakovina hrubého čreva a jej príznaky  Rakovina pankreasu a jej príznaky 
Rakovina žalúdka a jej príznaky Rakovina pľúc a jej príznaky 
Rakovina pečene a jej príznaky Rakovina kože a jej príznaky
Rakovina obličiek a jej príznaky Rakovina maternice a jej príznaky
Rakovina lymfatického systému a jej príznaky  Rakovina krčka maternice a jej príznaky 
Rakovina krvi - Leukémie a jej príznaky  Rakovina prsníka a jej príznaky
Rakovina mozgu a jej príznaky  Rakovina močového mechúra a jej príznaky
Rakovina vaječníkov, vajcovodov a jej príznaky   Rakovina prostaty a jej príznaky
Rakovina semenníkov a jej príznaky  Rakovina štítnej žľazy a jej príznaky
Rakovina pažeráka a jej príznaky Rakovina týmusu a jej príznaky