Lucie Komrská - rakovina krčka maternice
V roku 2019 som začala trpieť gynekologickými zápalmi a v januári len pár dní pred svojimi 29 narodeninami som sa dozvedela správu, ktorú asi nikto v živote nechce počuť. Bola mi diagnostikovaná rakovina krčka maternice. Stres, ktorý bol spojený so zisteným ochorením bol obrovský a afty, opary sa začali vyskytovať ešte vo väčšej miere ako inokedy. Hľadala som doplnok stravy, ktorý by mi mohol pomôcť. ......... pokračovanie

Rakovina krčka maternice (karcinóm krčka maternice, karcinóm hrdla maternice) - C53

Počty chorých s rakovinou krčka maternice

S touto nepriaznivou diagnózou sa v posledných rokoch stretáva čoraz viac žien, pre ktoré je táto choroba obrovskou zdravotnou i psychickou záťažou. U žien nad 45 rokov je rakovina krčka maternice celosvetovo druhou najčastejšou príčinou úmrtí a treťou najčastejšou príčinou úmrtí na rakovinu u žien celkovo. Predné miesta zaberá rakovina prsníka a pľúc. V číslach je tak celosvetovo každoročne diagnostikovaných viac ako pol milióna prípadov rakoviny krčka maternice.

Ako Penoxal pomáha pri onkologickom ochorení krčka maternice?

Silný imunitný systém si dokáže s nádorovými bunkami poradiť a zničiť ich, niekedy však potrebuje pomoc. PENOXAL stimuluje imunitný systém a pomáha tak optimalizovať jeho pôsobenia, ktoré sa prejavujú dostatočne efektívne pri boji s nádorovými bunkami. Liek sa môže užívať aj počas rádioterapie a chemoterapie, kedy pomáha znášať niektoré nežiaduce účinky liečby. Ďalej zlepšuje činnosť tráviaceho traktu, pečene, obličiek a ďalších orgánov, ktoré sú pri onkologickej liečbe veľmi zaťažované, a tým prispieva k správnemu fungovaniu organizmu a celkovej pohode. Je teda vhodným doplnkom pri celkovej liečbe onkologického ochorenia, čo vo svojom vyjadrení o Penoxale potvrdzuje MUDr. Anna Galambošoválekárnik PharmDr. Tomáš Arndt a ďalší lekári. O skúsenostiach používateľov Penoxalu sa môžete viac dočítať TU.

Odporúčaná denná dávka pri onkologickom ochorení sú 2x100mg kapsule po dobu 4 mesiacov

O ochorení

Rovnako ako iné druhy nádorových ochorení môžeme nádory krčka maternice rozdeliť na nezhubné (benígne), ako je napríklad endocervikálny polyp, a zhubné (malígne), ktorým je veľmi obávaný karcinóm krčka maternice. Rakovine krčka maternice predchádzajú prekancerózne zmeny, ktoré sa delia do niekoľkých stupňov. Rýchlosť zmeny v horší stupeň, a teda bližšie k samotnej rakovine, je závislá predovšetkým od typu vírusu, ktorý zmenu na čípku vyvolal. Najbežnejšími vírusmi sú ľudské papilomavírusy, tzv. HPV (HumanPapillomaViruses), ktoré sú prenášané pohlavným stykom a na krčku maternice spôsobujú nekontrolovateľné delenie a množenie buniek. Nie u všetkých žien, u ktorých je HPV prítomný, musí rakovina vypuknúť, avšak nevypláca sa ktorékoľvek príznaky ignorovať. Za vznik infekcie môže kombinácia viacerých rizikových faktorov.

Príčiny karcinómu krčka maternice

Medzi hlavné rizikové faktory podieľajúce sa na vzniku rakoviny môžeme zaradiť nielen prítomnosť HPV vírusu, ktorý je častejší u promiskuitných žien, ale aj nízky vek pri prvom pohlavnom styku (krčok maternice nie je ešte úplne vyvinutý a je náchylnejší k infekciám). Vyššie riziko ochorenia je aj u viacrodičiek, či žien nad 45 rokov, rakovina však čoraz častejšie postihuje aj ženy oveľa mladšie. Významným faktorom je nedostatočnosť imunitného systému, ktorý umožní prienik vírusu do organizmu a jeho uchytenie. Ak je imunitný systém navyše oslabovaný fajčením a nezdravou stravou, jeho schopnosť ubrániť sa infekciám sa ešte znižuje.

Príznaky nádorového ochorenia maternice

Príznaky sa odlišujú v závislosti od typu nádoru. Prekancerózne stavy, ktoré sú ľahko riešiteľné, však žiadne varovné príznaky nemajú. Medzi typické, avšak už neskoré príznaky, môžeme zaradiť krvácanie mimo menštruačný cyklus, zmenený zapáchajúci vaginálny výtok, bolesti a krvácanie pri pohlavnom styku alebo ťažkosti pri močení. Akýkoľvek problém preto nie je vhodné podceňovať a mal by viesť k návšteve lekára.

Prevencia rakoviny krčka maternice

Najúčinnejšou prevenciou ochorenia je vyvarovať sa rizikovým faktorom, hoci niektoré, ako je vrodený imunodeficit či vek, môžeme len ťažko ovplyvniť. Zásadné sú pravidelné gynekologické prehliadky (od 15 rokov nárok 1x ročne), pri ktorých sa vykoná ster z krčka maternice a následný cytologický rozbor, ktorý môže odhaliť akékoľvek zmeny či príznaky. V poslednej dobe je tiež zvýšený záujem o očkovanie proti rakovine krčka maternice, vakcíny však pôsobia len proti 4 najčastejším typom papilomavírusov, ktoré spôsobujú rakovinu. Dokážu síce zamedziť infekcii papilomavírusom až na 10 rokov, nedokážu ju však liečiť. Dievčatá vo veku 13 rokov sa môžu nechať očkovať zdarma. Jeden z najdôležitejších preventívnych krokov je však pravidelné posilňovanie imunitného systému.

Vplyv imunitného systému na rakovinu krčka maternice

Silný imunitný systém má veľký vplyv ako na prevenciu gynekologického ochorenia, tak na zotavenie a liečbu rakoviny krčka maternice. Zvýšená odolnosť organizmu dokáže mnohokrát cytologický nález postupne odstrániť. Každé zistenie pri steru krčka maternice by malo automaticky viesť k cielenému posilneniu imunitného systému, ktorý tak môže predísť vážnejšiemu ochoreniu čiže rakovine krčka maternice. Imunitu najlepšie posilníme zmenou životného rytmu (lepší spánok, absencia alkoholu, cigariet ...).

Ďalšie informácie

Druhy rakoviny

Rakovina hrubého čreva a jej príznaky  Rakovina pankreasu a jej príznaky 
Rakovina žalúdka a jej príznaky Rakovina pľúc a jej príznaky 
Rakovina pečene a jej príznaky Rakovina kože a jej príznaky
Rakovina obličiek a jej príznaky Rakovina maternice a jej príznaky
Rakovina lymfatického systému a jej príznaky  Rakovina krčka maternice a jej príznaky 
Rakovina krvi - Leukémie a jej príznaky  Rakovina prsníka a jej príznaky
Rakovina mozgu a jej príznaky  Rakovina močového mechúra a jej príznaky
Rakovina vaječníkov, vajcovodov a jej príznaky   Rakovina prostaty a jej príznaky
Rakovina semenníkov a jej príznaky  Rakovina štítnej žľazy a jej príznaky
Rakovina pažeráka a jej príznaky Rakovina týmusu a jej príznaky