Galya, Veľká Británia - rakovina kože
Od roku 2011 bojujem s rakovinou kože. Všetko začalo pehou, ktorú doktor správne neošetril a odvtedy začala moja nočná mora. Pri prvej operácii, ktorú som podstúpila, mi odstránili z podpazušia lymfy a o niekoľko rokov neskôr som prekonala operáciu pľúc, vrátane odstránenia mnohých ďalších pieh. A pred rokom som podstúpila hysterektómiu, pretože sa mi rakovina znova vrátila a najhoršie na tom bolo, že som mala metastázy v celom tele. Začala som teda terapiu s mekinistom a tafinlarem a po jednom týždni mi moja dcéra objednala Penoxal. ......... pokračovanie

Rakovina kože (melanómy kože) - C43, C44

Počty chorých s melanómom kože

Podľa štatistík sa výskyt rakoviny kože, predovšetkým melanómu, za posledných 30 rokov zvýšil až štvornásobne. Rakovina kože tvorí celú štvrtinu všetkých prípadov nádorových ochorení. V USA bola väčšina prípadov rakoviny kože zaznamenaná u mladých žien. Tento fakt môže byť dôsledkom stále väčšej obľuby relaxácie pod slnkom, prípadne prehnaným opaľovaním v soláriách.

Ako Penoxal pomáha pri onkologickom ochorení kože?

Silný imunitný systém si dokáže s nádorovými bunkami poradiť a zničiť ich, niekedy však potrebuje pomoc. PENOXAL stimuluje imunitný systém a pomáha tak optimalizovať jeho pôsobenia, ktoré sa prejavujú dostatočne efektívne pri boji s nádorovými bunkami. Liek sa môže užívať aj počas rádioterapie a chemoterapie, kedy pomáha znášať niektoré nežiaduce účinky liečby. Ďalej zlepšuje činnosť tráviaceho traktu, pečene, obličiek a ďalších orgánov, ktoré sú pri onkologickej liečbe veľmi zaťažované, a tým prispieva k správnemu fungovaniu organizmu a celkovej pohode. Je teda vhodným doplnkom pri celkovej liečbe onkologického ochorenia, čo vo svojom vyjadrení o Penoxale potvrdzuje MUDr. Anna Galambošoválekárnik PharmDr. Tomáš Arndt a ďalší lekári. O skúsenostiach používateľov Penoxalu sa môžete viac dočítať TU.

Odporúčaná denná dávka pri onkologickom ochorení sú 2x100mg kapsule po dobu 4 mesiacov

O ochorení rakoviny kože

Rakovina kože zahŕňa mnoho druhov kožných nádorov. Niektoré sú nezhubné (benígne) a predstavujú skôr kozmetický problém. Medzi najbežnejšie zhubné typy rakoviny kože potom radíme predovšetkým nádory vrchnej vrstvy kože, teda pokožky - bazalióm, spinaliom a najnebezpečnejšie a najznámejšie - melanóm.

Bazalióm poškodzuje prevažne miesto, kde vzniká, aj jeho okolie, spinaliom však už vytvára metastázy aj vo vzdialených orgánoch, preto je jeho skoré zachytenie príznakov veľmi dôležité. Typickým príznakom pre melanóm je spočiatku nenápadná škvrna, ktorá môže vzniknúť ako na čistú kožu, tak na podklade materského znamienka či pigmentovej škvrny, vo veľkej miere metastázuje nielen na ďalšie miesta kože, ale aj do lymfatických uzlín, mozgu, pľúc či pečene.

Príčiny ochorenia

Odborníci nárast počtu rakovinových ochorení kože prisudzujú nielen rozvoju cestovného ruchu a lepšej ekonomickej situácii, ktorá umožňuje cestovanie za slnkom, ale aj pretrvávajúcemu trendu opálenej kože, ktorý veľa ľudí "núti" k nadmernému a nechránenému vystavovaniu sa slnečným lúčom alebo návštevám solárií. S istotou možno teda povedať, že za vznik rakoviny kože môžu predovšetkým slnečné lúče, najmä tzv. UVB žiarenie, ktoré poškodzuje DNA kožných buniek a spôsobuje ich nekontrolovateľné množenie a delenie. Veľmi rizikové je slnenie u ľudí so svetlou a citlivou kožou, či s veľkým počtom pigmentových znamienok, ďalej je vysoké riziko u osôb, ktoré sa často na slnku spálili, najmä v období do 18 roku, keď je koža najcitlivejšia. Ďalším faktorom je rodinná predispozícia a až 10x vyššia je pravdepodobnosť ochorenia u ľudí, ktorí už rakovinu kože prekonali. Odborníci nevylučujú ani podiel oslabeného imunitného systému na vznik ochorenia.

Príznaky nádorového ochorenia

Medzi najbežnejšie príznaky, ktoré môžu upozorniť na rakovinové rozšírenie, patria zmeny farby (tmavnutie), tvaru (neostrý okraj, asymetria, hrboľatý povrch) či veľkosti pigmentového znamienka. Náhle objavenie škvrny, popr. jej krvácanie by malo ihneď viesť k návšteve kožného lekára.

Prevencia kožných nádorov

Melanómy aj iné kožné nádory môžu byť veľmi nebezpečné, preto je dôležité zmenu na koži alebo akékoľvek ďalšie príznaky nepodceňovať. Práve vďaka jej viditeľným príznakom je ľahšie odhaliť rakovinu včas a zahájiť liečbu. Najlepšou obranou je však prevencia. Je dôležité chrániť sa pred pôsobením slnečného žiarenia vhodným odevom alebo prípravkami s ochranným UV faktorom a ich vhodnou aplikáciou (včasná a dostatočná vrstva, obnovovanie vrstvy po 2-3 hodinách, výber dostatočné sily UV faktora). Malé deti je v každom prípade lepšie slnečným lúčom nevystavovať vôbec. V čase medzi 11. a 15. hodinou je vhodné sa slnečným lúčom vyhýbať úplne, pretože v túto dobu je vplyv UVB žiarenia na atmosférou najmenej filtrovaný.

Vplyv imunitného systému na rakovinu kože

Koža je orgán, ktorý je denne vystavovaný veľkému náporu nepriaznivých vplyvov, či už ide o aviváže z oblečenia, vône, kozmetické krémy alebo aj slnečné lúče. Hoci si to ľudia neuvedomujú, pokožku je nutné chrániť rovnako tak ako vnútorné prostredie tela. Imunitný systém je prvý činiteľ, ktorý kožu bráni pred ochorením. Môže sa zdať, že posilnenie imunity je záležitosťou len pre vnútorné orgány, opak je pravdou, silný imunitný systém bojuje aj s možným vznikom kožných škvŕn alebo znamienok. Pri dostatočne odolnej imunite potom býva výskyt kožnej anomálie iba kozmetickú vadou alebo prejavom detoxikácie. Ak je prevencia predsa len podcenená a dôjde k ochoreniu rakovinou kože, posilnenie imunitného systému je zásadné pre úspešný výsledok liečby.

Ďalšie informácie

Druhy rakoviny

Rakovina hrubého čreva a jej príznaky  Rakovina pankreasu a jej príznaky 
Rakovina žalúdka a jej príznaky Rakovina pľúc a jej príznaky 
Rakovina pečene a jej príznaky Rakovina kože a jej príznaky
Rakovina obličiek a jej príznaky Rakovina maternice a jej príznaky
Rakovina lymfatického systému a jej príznaky  Rakovina krčka maternice a jej príznaky 
Rakovina krvi - Leukémie a jej príznaky  Rakovina prsníka a jej príznaky
Rakovina mozgu a jej príznaky  Rakovina močového mechúra a jej príznaky
Rakovina vaječníkov, vajcovodov a jej príznaky   Rakovina prostaty a jej príznaky
Rakovina semenníkov a jej príznaky  Rakovina štítnej žľazy a jej príznaky
Rakovina pažeráka a jej príznaky Rakovina týmusu a jej príznaky