Rakovina žalúdka (karcinóm žalúdka) - C16 - Gastritída

Počty chorých s rakovinou žalúdka

Hoci je rakovina žalúdka pomerne častým nádorovým ochorením, v súvislosti so zlepšením hygieny a kvality výživy (hoci sa dnes hovorí skôr o jej znižovaní) zaznamenávame jej pokles. Výskyt rakoviny žalúdka je geograficky odlišný, veľmi časté je toto ochorenie v Japonsku (zrejme z dôvodu častej konzumácie údených a do soli nakládaných rýb, ktoré obsahujú veľa karcinogénov), najnižší výskyt bol zaznamenaný prekvapivo v USA. Vďaka modernejším metódam liečby a včasnému odhaleniu príznakov má trend výskytu rakoviny žalúdka znižujúcu sa tendenciu.

Ako Penoxal pomáha pri onkologickom ochorení žalúdka?

Silný imunitný systém si dokáže s nádorovými bunkami poradiť a zničiť ich, niekedy však potrebuje pomoc. PENOXAL stimuluje imunitný systém a pomáha tak optimalizovať jeho pôsobenia, ktoré sa prejavujú dostatočne efektívne pri boji s nádorovými bunkami. Liek sa môže užívať aj počas rádioterapie a chemoterapie, kedy pomáha znášať niektoré nežiaduce účinky liečby. Ďalej zlepšuje činnosť tráviaceho traktu, pečene, obličiek a ďalších orgánov, ktoré sú pri onkologickej liečbe veľmi zaťažované, a tým prispieva k správnemu fungovaniu organizmu a celkovej pohode. Je teda vhodným doplnkom pri celkovej liečbe onkologického ochorenia, čo vo svojom vyjadrení o Penoxale potvrdzuje MUDr. Anna Galambošoválekárnik PharmDr. Tomáš Arndt a ďalší lekári. O skúsenostiach používateľov Penoxalu sa môžete viac dočítať TU.

Odporúčaná denná dávka pri onkologickom ochorení sú 2x100mg kapsule po dobu 4 mesiacov

Príčiny rakoviny žalúdka 

Na vzniku rakoviny (karcinómu) žalúdka sa podieľa viacero faktorov, medzi najvýznamnejšie a ľahko ovplyvniteľné však patrí životný štýl a imunitný systém. Veľmi rizikové je fajčenie, častá konzumácia stravy upravená vyprážaním, grilovaním a údením (pri ktorých vznikajú nebezpečné karcinogény), nadbytok soli, nedostatok čerstvého ovocia a zeleniny, či plesne v potravinách a oslabený imunitný systém. Genetická podmienenosť sa ovplyvniť nedá, niektoré druhy karcinómov sú priamo dedičné, u iných je až 3x vyššia pravdepodobnosť vzniku. Častejšie sa toto ochorenie objavuje u mužov v strednom a vyššom veku. Väčšie riziko je aj u osôb s pernicióznou anémiou, ktorá z dôvodu nedostatku tzv. vnútorného faktoru v žalúdku (umožňujúceho vstrebávanie vitamínu B12) spôsobuje zmeny na žalúdočnú sliznicu. Rakovina žalúdka sa môže vyvinúť aj z niektorých polypov, či z chronického ochorenia žalúdka spôsobeného baktériou Helicobacter pylori, ktorá sa podieľa aj na vzniku žalúdočných vredov. Toto bakteriálne ochorenie je ľahko liečiteľné, s ohľadom na možný malígny zvrat je dôležité s jeho liečbou neotáľať.

Príznaky rakoviny žalúdka

Príznaky ochorenia nie sú zvlášť výrazné, často sa rakovina žalúdka prejaví až v neskorom štádiu, kedy na seba upozorní bolesťou v nadbrušku na ľavej strane, plnosťou aj po malom jedle, nechutenstvom, vracaním a únavou. Podľa lokalizácie nádoru môže dochádzať aj k problémom a bolesti pri prehĺtaní. Niektoré príznaky, ako je úľava po konzumácii jedla, vracanie krvi, prípadne natrávená krv v stolici, ktorá má čiernu farbu, môžu upozorniť aj na iné ochorenia zažívacieho traktu.

Prevencia

Prevenciou je jednoznačne zdravý životný štýl s obmedzením konzumácie "rizikových" potravín a ich úpravy. Samozrejmosťou by mali byť preventívne prehliadky a riešenie aj drobných ťažkostí a príznakov. Výrazné zníženie rizika vzniku ochorení žalúdočnými vredmi, ktoré sa môžu malígne zvrhnúť, spôsobuje eliminácia stresu a zanechanie fajčenia. Ľudia v rizikovej skupine by nemali zanedbať imunitný systém, ktorý je nutný pravidelne posilniť.

Vplyv imunitného systému na rakovinu žalúdka

Vzhľadom k tomu, že zákernosť rakoviny žalúdka je predovšetkým v jej skrytých príznakoch, ktoré sa mnohokrát nedajú spozorovať, je vhodné sa pri akýchkoľvek tráviacich ťažkostiach zamerať na posilnenie imunitného systému. Dostatočne funkčná imunita dokáže telo uviesť do obranyschopného stavu, a tým zamedziť šíreniu nežiaducich buniek alebo množeniu žalúdočných vredov, ktoré tomu môžu predchádzať.

Ďalšie informácie

Druhy rakoviny

Rakovina hrubého čreva a jej príznaky  Rakovina pankreasu a jej príznaky 
Rakovina žalúdka a jej príznaky Rakovina pľúc a jej príznaky 
Rakovina pečene a jej príznaky Rakovina kože a jej príznaky
Rakovina obličiek a jej príznaky Rakovina maternice a jej príznaky
Rakovina lymfatického systému a jej príznaky  Rakovina krčka maternice a jej príznaky 
Rakovina krvi - Leukémie a jej príznaky  Rakovina prsníka a jej príznaky
Rakovina mozgu a jej príznaky  Rakovina močového mechúra a jej príznaky
Rakovina vaječníkov, vajcovodov a jej príznaky   Rakovina prostaty a jej príznaky
Rakovina semenníkov a jej príznaky  Rakovina štítnej žľazy a jej príznaky
Rakovina pažeráka a jej príznaky Rakovina týmusu a jej príznaky