Milena Vitková – nádor na vaječníkoch
Keďže moja choroba sa začala riešiť pomerne neskoro, musela som si veľa vyšetrení obehať sama a na tom poslednom mi diagnostikovali nádor na vaječníkoch.  Liečenie začalo až v minulom roku. Od októbra do decembra 2020 som prekonala tri chemoterapie s tým, že sa nádory zmenšia, po prvej chemoterapii mi ale museli urobiť vývod, pretože sa mi to spieklo "spiekli črevá" ......... pokračovanie

Rakovina (karcinóm) vaječníkov a vajcovodov - C56, C57

Počty pacientov s karcinómom vaječníkov a vajcovodov

S rakovinou vaječníkov a vajcovodov sa každoročne stretne vyše štvrť milióna žien z celého sveta, u viac ako polovice z nich potom dochádza k úmrtiu. Tento druh rakoviny má vzhľadom k nejasným príznakom a zlej diagnostike najvyššiu úmrtnosť zo všetkých gynekologických nádorov. Rakovinou vaječníkov a vajcovodov sú ohrozené predovšetkým ženy nad 50 rokov.

Ako Penoxal pomáha pri onkologickom ochorení vaječníkov a vajcovodov?

Silný imunitný systém si dokáže s nádorovými bunkami poradiť a zničiť ich, niekedy však potrebuje pomoc. PENOXAL stimuluje imunitný systém a pomáha tak optimalizovať jeho pôsobenia, ktoré sa prejavujú dostatočne efektívne pri boji s nádorovými bunkami. Liek sa môže užívať aj počas rádioterapie a chemoterapie, kedy pomáha znášať niektoré nežiaduce účinky liečby. Ďalej zlepšuje činnosť tráviaceho traktu, pečene, obličiek a ďalších orgánov, ktoré sú pri onkologickej liečbe veľmi zaťažované, a tým prispieva k správnemu fungovaniu organizmu a celkovej pohode. Je teda vhodným doplnkom pri celkovej liečbe onkologického ochorenia, čo vo svojom vyjadrení o Penoxale potvrdzuje MUDr. Anna Galambošoválekárnik PharmDr. Tomáš Arndt a ďalší lekári. O skúsenostiach používateľov Penoxalu sa môžete viac dočítať TU.

Odporúčaná denná dávka pri onkologickom ochorení sú 2x100mg kapsule po dobu 4 mesiacov

Príčiny nádorového ochorenia

Nádory vaječníkov a vzácne nádory vajcovodov sú si v mnohom podobné. Tzv. epitelové nádory (z povrchových, krycích buniek) tvorí až 90% všetkých prípadov tohto ochorenia. Hoci presná príčina ochorenia nie je známa, veľký vplyv je prisudzovaný (podobne ako u nádorov maternice) vplyve pohlavných hormónov estrogénov, ktoré spôsobujú dozrievanie ženských pohlavných buniek (vajíčok) vo vaječníkoch. Zmenám vajíčok pri dozrievaní môže zabrániť hormonálna antikoncepcia, ktorá tak znižuje riziko tohto ochorenia, zároveň však so sebou nesie zvýšené riziko mnohých ďalších chorôb. Rolu hrá aj genetika, náchylnejšie sú ženy so zvláštnou génovou mutáciou, ktorá vyvoláva rakovinu prsníka a iný typ nádorového ochorenia vaječníkov objavujúce sa predovšetkým u žien do 40 rokov. Ostatné typy rakoviny vaječníkov a vajcovodov sú častejšie u žien po menopauze, často nad 60 rokov. Veľké riziko ochorenia spôsobujú lieky na neplodnosť, oslabený imunitný systém, fajčenie a požívanie alkoholu.

 

Príznaky rakoviny vaječníkov a vajcovodov

Rakovina vaječníkov je často bezpríznaková, v pokročilejších štádiách môže dochádzať k neurčitým bolestiam brucha, výpotku v dutine brušnej (ascites) a s tým súvisiacemu rastu brucha, objavuje sa časté močenie, zápcha, pocity plnosti, nechutenstvo a zvracanie. Uvedené príznaky nemusia znamenať zhubný nádor, vždy sú však dôvodom k návšteve gynekológa.

Prevencia rakoviny vaječníkov a vajcovodov

Metód, ktoré môžu znížiť riziko vzniku rakoviny vaječníkov, je veľmi málo. Ako bolo preukázané, riziko znižuje strava bohatá na zeleninu, užívanie hormonálnej antikoncepcie (ktoré so sebou však nesie iná úskalia), tehotenstvo a dlhodobé dojčenie, silný imunitný systém a tiež radikálne podviazanie vaječníkov (zníženie rizika až o 70%).

Vplyv imunitného systému na rakovinu vaječníkov a vajcovodov

Pri veľmi tichej a nenápadnej chorobe, akou je rakovina vaječníkov a vajcovodov, je obzvlášť nutné dbať na silný imunitný systém, ktorý zabraňuje rakovinovému bujneniu. Pravidelné posilnenie imunitného systému je nutnou prevenciou, pretože oslabená imunita nemá šancu brániť telo pred množením škodlivých mikroorganizmov, ktoré môžu ženu oslabiť natoľko, že dôjde k nekontrolovateľnému bunkovému deleniu spôsobujúcemu nádor vaječníkov. Ženské orgány sú navyše veľmi citlivé a náchylné na ochorenia, preto je vhodné im dopriať tú najsilnejšiu imunitu.

Ďalšie informácie

 

Druhy rakoviny

Rakovina hrubého čreva a jej príznaky  Rakovina pankreasu a jej príznaky 
Rakovina žalúdka a jej príznaky Rakovina pľúc a jej príznaky 
Rakovina pečene a jej príznaky Rakovina kože a jej príznaky
Rakovina obličiek a jej príznaky Rakovina maternice a jej príznaky
Rakovina lymfatického systému a jej príznaky  Rakovina krčka maternice a jej príznaky 
Rakovina krvi - Leukémie a jej príznaky  Rakovina prsníka a jej príznaky
Rakovina mozgu a jej príznaky  Rakovina močového mechúra a jej príznaky
Rakovina vaječníkov, vajcovodov a jej príznaky   Rakovina prostaty a jej príznaky
Rakovina semenníkov a jej príznaky  Rakovina štítnej žľazy a jej príznaky
Rakovina pažeráka a jej príznaky Rakovina týmusu a jej príznaky