Eva Šťastná – rakovina prsníka
V marci 2020 som bola na pravidelnom mamografickom vyšetrení, kde bol objavený malý útvar, ktorý sa na následnou biopsiou ukázal ako zhubný. Potom som bola operovaná v máji a bol mi odstránený tumor 2,6 mm. Bolo mi oznámené, že budem musieť absolvovať 25 dávok ožiarenia. Po nejakej dobe som našla prípravok Penoxal. Hneď som začala študovať všetky dostupné informácie, recenzie, odporúčania a potom začal užívať Penoxal 4 x 50 mg denne. ......... pokračovanie
Zhubný nádor prsníka je najčastejším nádorovým ochorením u žien, zriedkavo však môžu ochorieť aj muži. Hoci počty chorých majú vzrastajúcu tendenciu, úspešnosť liečby a šanca na prežitie je vďaka väčšiemu povedomiu o dôležitosti odhalenia príznakov, samovyšetrovaniu a preventívnym mamografickým kontrolám oveľa väčšia než predtým. Napriek tomu je podľa posledných štatistík každoročne zaznamenaných viac ako 1,7 milióna prípadov a v menej vyspelých štátoch vysoká úmrtnosť.
Silný imunitný systém si dokáže s nádorovými bunkami poradiť a zničiť ich, niekedy však potrebuje pomoc. PENOXAL stimuluje imunitný systém a pomáha tak optimalizovať jeho pôsobenia, ktoré sa prejavujú dostatočne efektívne pri boji s nádorovými bunkami. Liek sa môže užívať aj počas rádioterapie a chemoterapie, kedy pomáha znášať niektoré nežiaduce účinky liečby. Ďalej zlepšuje činnosť tráviaceho traktu, pečene, obličiek a ďalších orgánov, ktoré sú pri onkologickej liečbe veľmi zaťažované, a tým prispieva k správnemu fungovaniu organizmu a celkovej pohode. Je teda vhodným doplnkom pri celkovej liečbe onkologického ochorenia, čo vo svojom vyjadrení o Penoxale potvrdzuje MUDr. Anna Galambošová, lekárnik PharmDr. Tomáš Arndt a ďalší lekári. O skúsenostiach používateľov Penoxalu sa môžete viac dočítať TU.
Odporúčaná denná dávka pri onkologickom ochorení sú 2x100mg kapsule po dobu 4 mesiacov
Medzi rizikové faktory ochorenia patria faktory genetické, hormonálne, výživa, ale aj okolité vplyvy. Ťažiskovým je vek, 85% pacientok je vo veku nad 45-rokov, táto veková hranica sa však neustále znižuje a s nádorovým ochorením prsníka sa v súčasnosti môžeme stretnúť aj u výrazne mladších žien. Vyššie riziko, až dvojnásobné, je u žien, ktoré majú nádorové ochorenie v rodine. Vznik rakoviny prsníka ovplyvňujú aj hormonálne vplyvy, zvýšené riziko hrozí ženám, ktoré začali menštruovať pred 12. rokom, prvé dieťa mali až po 30. roku veku a ženám, u ktorých menopauza nastala až po 50. roku. Svoju úlohu hrá tiež vplyv ženských pohlavných hormónov, estrogénov. Zvýšené riziko hrozí pri substitučnej hormonálnej liečbe napr. v období menopauzy na zmiernenie nežiaducich príznakov, po operácii maternice alebo vaječníkov. Vplyv dlhodobého užívania antikoncepcie na vznik rakoviny prsníka sa dodnes skúma, ako však výsledky niektorých výskumov naznačujú, riziko je zvýšené. Zanedbateľný nie je ani vplyv životosprávy, riziko narastá pri obezite, zníženom imunitnom systéme, vyššej konzumácii tukov, fajčení alebo konzumácii alkoholu.
Najčastejším sprievodným príznakom ochorenia, ktorý nás zavedie k lekárovi, je nájdenie hrčky, zdurenie či zatuhnutie v prsníku. Táto hrčka je prvotným príznakom u väčšine chorých. Niekedy sa môže objaviť výtok z bradavky, jej vpáčenie, koža môže byť začervenaná, opuchnutá, pripomínajúca pomarančovú kôru. Hrčka sa nemusí objaviť iba v prsníku, ale aj v podpazuší či pod kľúčnou kosťou, kde sú umiestnené lymfatické uzliny. Prsné tkanivo je bohato pretkané miazgovými cievami, ktorými sa nádorové bunky môžu šíriť a spôsobiť tak zdurenie na iných miestach.
Bolo dokázané, že pravidelná pohybová aktivita 5 hodín týždenne znižuje riziko vzniku rakoviny prsníka až o 38%. Tiež silný imunitný systém zabraňuje šíreniu rakovinových buniek. Okrem eliminácie rizikových faktorov je dôležité nezabúdať na pravidelné samovyšetrenie prsníka v období po menštruácii, ktoré môže včas odhaliť prípadné zmeny v prsnom tkanive. Po 45. roku veku potom každé 2 roky vzniká nárok na preventívne mamografické vyšetrenie. V súvislosti so stále sa zvyšujúcim počtom žien s karcinómom prsníka sa uvažuje o znížení tejto vekovej hranice.
Ak sa zíde viac rizikových faktorov vo chvíli, keď je oslabený imunitný systém, nemá organizmus šancu sa im brániť. Ženy, ktoré majú rakovinu prsníka v rodine, by mali dbať na pravidelné posilňovanie imunitného systému celkom jednoznačne. Riziká ochorenia rakoviny prsníka sú však aj mimo dedičné dispozície, a preto je imunita veľmi zásadným článkom dobré prevencie. Imunita čelí nežiaducim bunkám takmer nepretržite, stačí však drobné oslabenie a rakovinové bunky uniknú pozornosti organizmu, čím môže vzniknúť nádor.