Rakovina pečene (karcinóm pečene) - C22

Leitkepová Eva - rakovina pečene
Začiatkom roku 2015 bola u mňa diagnostikovaná rakovina hrubého čreva. Po dvoch operáciách a následnom ožarovaní a liečbe chemoterapiou, bolo všetko v poriadku. Od tej doby som chodila na pravidelné prehliadky. Po dvoch rokoch u mňa bola opäť diagnostikovaná rakovina, tentokrát pečene. ......... pokračovanie

Počty chorých s rakovinou pečene

Nádory pečene patria medzi vzácnejšie ochorenia, často sa objavujú v spojitosti s nádormi žlčníka a žlčových ciest. Veľakrát bývajú tiež miestom metastáz, najčastejších nádorových ochorení zažívacieho traktu. Celosvetovo ročne pribudne až 1 milión nových prípadov. Je dôležité rozpoznať a interpretovať prvé príznaky ochorenia pečene.

Ako Penoxal pomáha pri onkologickom ochorení pečene?

Silný imunitný systém si dokáže s nádorovými bunkami poradiť a zničiť ich, niekedy však potrebuje pomoc. PENOXAL stimuluje imunitný systém a pomáha tak optimalizovať jeho pôsobenia, ktoré sa prejavujú dostatočne efektívne pri boji s nádorovými bunkami. Liek sa môže užívať aj počas rádioterapie a chemoterapie, kedy pomáha znášať niektoré nežiaduce účinky liečby. Ďalej zlepšuje činnosť tráviaceho traktu, pečene, obličiek a ďalších orgánov, ktoré sú pri onkologickej liečbe veľmi zaťažované, a tým prispieva k správnemu fungovaniu organizmu a celkovej pohode. Je teda vhodným doplnkom pri celkovej liečbe onkologického ochorenia, čo vo svojom vyjadrení o Penoxale potvrdzuje MUDr. Anna Galambošoválekárnik PharmDr. Tomáš Arndt a ďalší lekári. O skúsenostiach používateľov Penoxalu sa môžete viac dočítať TU.

Odporúčaná denná dávka pri onkologickom ochorení sú 2x100mg kapsule po dobu 4 mesiacov

Príčiny ochorenia

Hoci sú známe mnohé druhy malígnych ochorení pečene, príčiny sú totožné. Úplne zásadný je vplyv infekcie, predovšetkým chronickej hepatitídy (žltačky) typu B a C, ktorá môže spôsobiť cirhózu pečene. Tá je až v 70% prípadoch príčinou najvážnejšieho hepatocelulárneho karcinómu. Na jeho vznik má rovnako vplyv nadmerné požívanie alkoholu (tiež spôsobujúce cirhózu), negatívne pôsobia aj chemické látky (predovšetkým pesticídy a insekticídy), obezita (spôsobujúce stukovatenie = steatózu pečene a obmedzujúce tak ich správnu funkciu) a fajčenie. Špecifickou príčinou môžu byť aj metabolické ochorenia (hemochromatóza, porfýria), ktoré riziko vzniku karcinómu pečene zvyšujú. U mužov sa rakovina pečene vyskytuje častejšie v súvislosti s požívaním anabolických steroidov, u žien môže byť ochorenie pečene zapríčinené užívaním hormonálnej antikoncepcie.

Príznaky

Prvotné príznaky ochorenia bývajú nešpecifické, okrem zvýšenej únavy, nechutenstvo, teploty či úbytku hmotnosti sa môžu objaviť bolesti pod pravým rebrom, neinfekčná žltačka (zažltnutá koža a bielko v oku), výpotok v brušnej dutine (ascites), úbytok svalov a tzv. pavúčkovité névy (viditeľné cievky v podkoži). Príznaky pokročilej rakoviny pečene, čiže zlyhania pečene je ľahké rozpoznať, napr. krvácaním do čriev.

Prevencia rakoviny pečene

Ochoreniu rakovinou pečene možno čiastočne zabrániť. Vhodnou prevenciou je očkovanie proti hepatitíde, dôkladná hygiena, zanechanie fajčenia a požívania alkoholu vo vysokých dávkach a zdravá životospráva, ktorá zamedzí rizikovému stukovateniu (steatóze) pečene.

Vplyv imunitného systému na rakovinu pečene

Činnosť imunitného systému môže mať primárny vplyv na možný rozvoj nádorového ochorenia, teda aj na rakovinu pečene. K oslabeniu imunity dochádza neblahým vplyvom chemických látok či fajčením, ktoré v tele zapríčiňujú infekciu a ďalej majú za následok cirhózu pečene.

Ďalšie informácie

Druhy rakoviny

Rakovina hrubého čreva a jej príznaky  Rakovina pankreasu a jej príznaky 
Rakovina žalúdka a jej príznaky Rakovina pľúc a jej príznaky 
Rakovina pečene a jej príznaky Rakovina kože a jej príznaky
Rakovina obličiek a jej príznaky Rakovina maternice a jej príznaky
Rakovina lymfatického systému a jej príznaky  Rakovina krčka maternice a jej príznaky 
Rakovina krvi - Leukémie a jej príznaky  Rakovina prsníka a jej príznaky
Rakovina mozgu a jej príznaky  Rakovina močového mechúra a jej príznaky
Rakovina vaječníkov, vajcovodov a jej príznaky   Rakovina prostaty a jej príznaky
Rakovina semenníkov a jej príznaky  Rakovina štítnej žľazy a jej príznaky
Rakovina pažeráka a jej príznaky Rakovina týmusu a jej príznaky