Rádioterapia (ožarovanie) - protónová liečba ochorení

Rádioterapia, čiže ožarovanie patrí k základným metódam onkologickej liečby, ktorá sa využíva až u 60% všetkých rakovinových ochorení. Oproti chemoterapii, pod ktorou si väčšina ľudí predstaví „liečbu chemickými jedmi“, nevzbudzuje toľko strachu. K ľudskému organizmu je šetrnejšia a podľa štatistík (v závislosti na druhu nádoru) i účinnejšia – v takmer 30% prípadov je rádioterapia ako samostatná metóda liečby schopná nádor zničiť. Častejšie však býva doplnená chemoterapiou (z dôvodu likvidácie prípadných metastáz) a vykonáva sa aj pred a po chirurgickom odstránení nádoru.

Rádioterapia je založená na opakovanom ožarovaní nádorov citlivých voči ionizačnému žiareniu, najčastejšie sa uplatňuje u karcinómu prostaty, prsníka, kolorektálneho karcinómu či metastázach do lymfatických uzlín a kostí. Pri ožarovaní sa používajú zväzky urýchlených elektrónov či fotónov, ktoré sú veľmi presne zamerané a v nádorových bunkách spôsobujú nezvratné zmeny, ktoré vedú k smrti nádoru. Bohužiaľ žiarenie zasahuje a poškodzuje aj zdravé bunky citlivé k žiareniu, čím môžu negatívne ovplyvniť ich funkciu (bunky mozgu, miechy, pľúc). V priebehu prestupu tkanivami rádiopaprsky strácajú svoju energiu a do samotného nádoru dorazí teda iba časť vyslaného žiarenia.

V súčasnosti sa testujú nové možnosti, ktoré by škodlivosť ožiarenia pre rakovinové bunky ešte zvýšili - do glukózy, ktorá je najdôležitejšou potravou rakovinových buniek, vpraviť častice zlata, ktoré by zvýšili citlivosť nádoru k ožiareniu. V tzv. komplementárnej (doplňujúcej) liečbe bolo zistené zvýšenie účinnosti ožarovania pri užívaní kurkumínu, melatonínu i ďalších látok. Princíp ich pôsobenia na zvýšenie účinkov radiácie sa doteraz skúma.

Rádioterapia sa vykonáva 2 spôsobmi:

  • Telerádioterapia (fotónová terapia) je častejšie využívanou metódou, ktorá nádor ožaruje zvonku cez kožu. 
  • Pri afterloading zdroj žiarenia smeruje priamo do nádoru, do ktorého tkaniva bol aplikovaný rádioizotop, čím sa zvyšuje miera radiácie a viac sa šetria okolité tkanivá. Táto metóda je menej častá, má limitované použitie a využíva sa predovšetkým pri liečbe dutých orgánov, napr. maternice, popr. u neoperovateľných nádorov.

Novinkou v liečbe rakoviny za pomoci ožarovania je protónová terapia, ktorá dosahuje nielen vyššiu účinnosť, ale predovšetkým so sebou prináša menšie poškodenie zdravých tkanív. Využíva fyzikálne vlastnosti protónov a ich väčšiu razanciu pri priepustnosti tkanivami (vyše 200 MeV = mega-elektrón volt). Oproti štandardnej rádioterapii sa odlišuje možnosťou meniť smer a sklon žiarenia, čím je možné ochrániť orgány blízko nádoru. Ožarovanie pomocou protónov vďaka menšiemu poškodeniu zdravých tkanív, možnosťou eliminácie ožiarenia okolitých orgánov a väčšiemu množstvu žiarenia absorbovaného nádorom (až 80% energie) znižuje riziko prípadných komplikácií, urýchľuje rekonvalescenciu a tým zvyšuje kvalitu života. V súčasnosti je protónová liečba už hradená väčšinou zdravotných poisťovní.

Prečítajte si príbehy uživateľov

Ako Penoxal pomáha pri onkologickom ochorení?

Silný imunitný systém si dokáže s nádorovými bunkami poradiť a zničiť ich, niekedy však potrebuje pomoc. PENOXAL stimuluje imunitný systém a pomáha tak optimalizovať jeho pôsobenia, ktoré sa prejavujú dostatočne efektívne pri boji s nádorovými bunkami. Liek sa môže užívať aj počas rádioterapie a chemoterapie, kedy pomáha znášať niektoré nežiaduce účinky liečby. Ďalej zlepšuje činnosť tráviaceho traktu, pečene, obličiek a ďalších orgánov, ktoré sú pri onkologickej liečbe veľmi zaťažované, a tým prispieva k správnemu fungovaniu organizmu a celkovej pohode. Je teda vhodným doplnkom pri celkovej liečby onkologického ochorenia, čo vo svojom vyjadrení o Penoxalu potvrdzuje MUDr. Anna Galambošoválekárnik PharmDr. Tomáš Arndt a ďalší lekári. O skúsenostiach používateľov Penoxalu sa môžete viac dočítať TU.

Informácie o produkte Penoxal

Penoxal

Penoxal je prírodný doplnok stravy s pozitívnym vplyvom na imunitný systém, ktorý nevykazuje žiadne negatívne alebo toxické účinky.

Vyniká schopnosťou podporovať predovšetkým špecifické biele krvinky – B a T-lymfocyty, ktoré sú kľúčové pre správne imunitné reakcie a prevenciu ochorení. Jeho výrazné antioxidačné pôsobenie a vplyv na optimalizáciu apoptózy znižujú riziko vzniku najzávažnejšieho ochorenia súčasnosti – rakoviny.

Výživový doplnok Penoxal sa tiež významne podieľa na zmiernení nežiaducich účinkov chemoterapeutickej a rádioterapeutickej liečby a navracia hodnoty krvného obrazu rýchlejšie k normálu.

Povedzte nám svoj príbeh

Pomôžete tak ostatným a my Vás odmeníme.

Penoxal posilňuje imunitu

Penoxal100% prírodné zloženie obohatené o vitamín C a beta glukán, ktoré prispieva k nomálnej funkcii imunitného systému.

ADRESA

BIOCOL PHARMA a.s., Tomkova 180/11 500 02, Hradec Králové, Česká republika

Penoxal je vyrobený z prírodného mikroorganizmu, radí sa medzi medicinálne liečivé huby. Účinná látka Biocol je vyrobená patentovaným spôsobom formou modernej biotechnologickej výroby.

Copyright © 2022 Penoxal

X
Add to cart