Posilnenie imunity

Imunitný systém je dôležitý obranný mechanizmus čeliace pôsobenia veľkého množstva cudzích látok, choroboplodných zárodkov či parazitov, ktoré poškodzujú zdravie človeka. Oslabený imunitný systém vedie k rade ochorení od vírusovej choroby až po rakovinu.

Oslabený organizmus sa väčšinou prejavuje až ochorením, ktoré je príčinou slabé imunity. Zbystriť by sme mali pri zvýšenej únave bez dôvodu, nechuti k jedlu, zimnicu či prechladnutie (kýchanie, zvýšená teplota, pokašliavanie). Psychicky náročné obdobie a stres sú jasnými podnety na posilnenie imunity.

Z pohľadu anatómie sú všetci ľudia rovnakí, každé telo sa ale prejavuje inak. Reakcie imunitného systému sú odrazom štýlu života a pôsobenia vonkajších vplyvov. Pravidelné posilňovanie imunity je prirodzenou súčasťou prevencie všetkých ochorení. Nevyhnutné posilnenie imunity je potom u aktívnych jedincov alebo profesionálnych športovcov, u ľudí, ktorí už pociťujú známky oslabenia imunitného systému (prechladnutie, únava, depresia, pieálen záhy), u tých, ktorí narušujú zdravú životosprávu (fajčenie, nadmiera alkoholu, nedostatok pohybu, chemicky upravené potraviny, nedostatok ovocia, zeleniny), aj tých, ktorí sú náchylnejší k chorobám (genetické dispozície, chronické ťažkosti, operácia).

Ako posilniť imunitu?Základom správneho fungovania tela je dostatočný prísun potrebných vitamínov a minerálov, ktoré prirodzene získavame z prijatej stravy. Bohužiaľ v dnešnej dobe sa ponúka hneď niekoľko dôvodov, prečo ľudia strácajú kontrolu nad príjmom zdravej stravy. Nedostatok potrebných vitamínov v tele spôsobuje stravovanie v rýchlom občerstvení, chemické upravovanie potravín, prísady v podobe modifikovaného cukru a bielej múky a rad ďalších faktorov. Z týchto príčin sa na zemi stále objavujú nové a častejšie ochorenia, ktorým imunitný systém musí čeliť. Prevencia vo forme posilnenie imunity je teda obrovsky dôležitá.

 Další informace