Posilnenie imunitného systému u detí

Prvé roky života významne ovplyvňujú funkčnosť imunitného systému. Ten sa vyvíja už v prenatálnom období, významnejší je však obdobie po narodení, kedy dochádza k dozrievaniu tzv. Špecifickej imunity, a to na základe stretávanie s množstvom mikroorganizmov. Veľký podiel na silnej imunite má dojčenie, ktoré dieťaťu zabezpečuje dostatok protilátok a tiež prebiotiká dôležitá pre správnu črevnú mikroflóru. S pribúdajúcimi rokmi sú potom deti vystavované rade rizikových faktorov, vďaka ktorým je nutné včas začať posilnenie imunitného systému.

Deti a oslabenie imunitného systému

Imunitný systém detí je veľmi zaťažovaný nielen prvými kontakty s cudzími látkami a nutnosťou na ne reagovať, ale aj aktívny imunizáciou (očkovaním) a následne prechodom na inú stravu. Pri poznávaní okolitého sveta je veľmi zrejmá tendencia všetko "ochutnávať", riziko infekcie so sebou nesie aj kontakt s ďalšími deťmi i dospelými. Negatívne môže na detskú obranyschopnosť pôsobiť aj stres, napr. Pri odlúčenie od matky. Strašiakom väčšiny rodičov je nástup do škôlky či školy, kedy dochádza k veľmi častému oslabenie imunitného systému detí a opakované chorobnosti. Kombinácia detského "nezodpovedného" prístupu k hygiene a dostatočnému obliekanie, sychravého počasia a kolektívu detí je pre imunitný systém detí záťažovou skúškou. Predovšetkým v tomto období je preto nutné dbať na posilnenie imunity detí i ich rodičov.

Prevencia detí a imunitný systém

Prevenciou oslabenie imunitného systému odporúčanú nielen deťom, ale všetkým vekovým kategóriám sú najmä zdravá vyvážená strava a prevencia obezity. Samozrejmosťou by mala byť eliminácia sladkostí a fastfoodov, ktoré imunitný systém veľmi oslabujú, a dodržiavanie kvalitného pitného režimu - najvhodnejšie sú nesladené ovocné a bylinkové čaje a voda. Oslabenie imunitného systému a prenosu ochorenia zabráni aj správne hygienické návyky - umývanie rúk, vhodný spôsob smrkaní, kašľanie a kýchanie. Na prevenciu a udržiavanie silného imunitného systému ďalej patria dostatočné obliekanie, kvalitný spánok, pohyb na čerstvom vzduchu a vhodné je aj otužovanie. Obzvlášť v zimnom období by sme mali dbať na primeranú teplotu v miestnosti (okolo 22 stupňov), pravidelne vetrať a vyvarovať sa fajčenie či pobývanie v zafajčených priestoroch. V období zosilnených nárokov na imunitný systém (šport, veľké teplotné rozdiely, obdobie chrípok, stres) je vhodné imunitu cielene posilniť, a to nielen vyššie spomínanými opatreniami (ktorá by mala byť bežnou súčasťou životného rytmu). Pre deti, ktoré mávajú problém prehltnúť kapsule, je ideálny prípravok, ktorého obsah možno rozpustiť vo vode a prijať do tela s tekutinou, pričom nestráca účinnosť látky. Posilňovanie imunity detí prirodzenou cestou je to najzákladnejšie opatrenia, ktoré pre svoje ratolesti môžeme urobiť.

 Další informace