Pásový opar (herpes zornes)

Pásový opar je kožné ochorenie, ktoré prenáša vírus varicella zoster čiže ten istý vírus spôsobujúci ovčie kiahne. Tento takzvane spiace vírus býva ukrytý v tele aj po vyliečení kiahní a prebúdza sa vo chvíli oslabenie imunitného systému, čím spôsobuje pásový opar. Vyliečením pásového oparu je vírus varicella zoster úplne zničený a ďalej sa už u daného človeka neobjavuje. Najčastejšie sa ochorenia pásovým oparom a jeho príznaky prejavujú u ľudí vo veku nad 60 rokov.

Faktory pásového oparu

Zásadným rizikovým faktorom pásového oparu je znížená obranyschopnosť čiže oslabený imunitný systém, ktorý vzbouzí vírus varicella zoster. K oslabeniu imunity dochádza predovšetkým duševným či fyzickým prepätím, drastickú liečbou alebo aj radom ochorení. Vzhľadom k faktu, že oslabená imunita postihuje hlavne staršiu generáciu, vyšší vek je jeden z rizikových faktorov pásového oparu. U detí sa najčastejšie prejavuje pásový opar do veku jedného roka, a to po prekonaní ovčích kiahní.

Príznaky pásového oparu

Pásový opar je infekčné, veľmi bolestivé, ochorenie, ktorého príznaky sú totožné s chrípkovými symptómami. Prejavuje sa predovšetkým únavou, zvýšenou teplotou alebo horúčkou, bolesťou tela i hlavy. Ku všetkým príznakom sa pridáva svrbenie a bolesť v mieste, kde vzniká pásový opar. Úplne jednoznačným príznakom je nemalé množstvo pľuzgierikov s tekutinou na danom mieste, ktoré sú vysoko infekčné. Najčastejšie sa pásový opar vyskytuje na pleciach, hrudníka a v okolí očí, avšak nie je to pravidlom.

Prevencia pásového oparu

Najlepšou prevenciou pásového oparu je minimalizovať riziko oslabenia imunitného systému. Nepriaznivých vonkajších vplyvov je v modernej dobe nespočet, ale je na každom z nás, či pôjdeme zníženej obranyschopnosti naproti či naopak. Vyšší vek, ktorý je rizikovým faktorom pásového oparu, neovplyvníme, ale napriek tomu možno imunitu posilňovať dostatočným prísunom potrebných vitamínov.

Liečba pásového oparu

Pásový opar by mal byť liečený ihneď, najlepšie bez odkladu pri prvých príznakoch choroby. Obvykle sú podávané virostatiká, prípadne antibiotiká. V rámci vlastnej domácej starostlivosti je vhodné na postihnuté miesto aplikovať púder a zaschnutý povrch zvláčňovať vhodnou masťou, alebo napríklad rybím olejom, ktorý pôsobí protizápalovo, Tea tree olejčekom, Aloe Vera a pod. Treba myslieť na to, že k pásovému oparu došlo v dôsledku oslabenej imunity, a teda by mal byť organizmus cielene posilnený. K posilneniu imunitného systému pomôže pestrá strava, odbúranie stresu a záťaže, ktorá organizmus oslabila.

Vplyv imunitného systému na pásový opar

Vznik pásového oparu veľmi úzko súvisí s oslabením imunitného systému. Ako už bolo spomenuté, vírus varicella zoster je skrytým nebezpečenstvom po prekonaní kiahní, a v prípade oslabenie organizmu sa zobudí a rozvinie pásový opar. Preto je treba imunitný systém posilňovať preventívne. mononukleóza, príznaky, EB vírus, imunitný systém, posilnenie

 Další informace