Ako fungujú nádorové bunky, lymfocyty a imunitný systém

Nádorové bunky sú oproti zdravým bunkám veľmi špecifické. Ich „život“ a fungovanie je veľmi zložité a dodnes sa skúma. Čo sa však podarilo odhaliť, pred imunitným systémom sa dokážu dlhú dobu skrývať, meniť jeho nastavenia a odolávať tak snahám o likvidáciu.

Výživa a fungovanie nádorových buniek

Hlavnou potravou nádorových buniek je cukor - glukóza. V jej získavaní sú nádorové bunky priebojnejšie a rýchlejšie ako zdravé bunky,preto pri nádorovom rozšírení dochádza k jej rýchlejšiemu rastu ( "priberaní"),  čo je spojené s utláčaním, hladovaním a biedou zdravých buniek a odčerpávaním živín z organizmu. Nádorové bunky si samy vytvárajú mechanizmy, ktoré ich zásobujú glukózou z okolitých tkanív a umožňujú im dostatočnú výživu, toľko potrebnú pre ich rast. Z dodanej glukózy najčastejšie procesom anaeróbnej glykolýzy (štiepenie glukózy bez prístupu kyslíka) získavajú energiu, čím sa odlišujú od zdravých buniek, ktoré sú pri získavaní energie na kyslíku závislé. Mechanizmus získavania energie bez prísunu kyslíka vznikol zrejme následkom rýchleho rastu nádoru, ktorému už nestačil prísun kyslíka z cievneho zásobenia. Pri výrobe energie glykolýzou vzniká ako odpadová látka kyselina mliečna, ktorú v okolí nádoru spôsobuje preukázateľne vyššia kyslosť. Práve kyselina mliečna produkovaná nádorom pri glykolýze pôsobí ťažkosti T-lymfocytom - bunkám imunitného systému, ktoré proti nádoru nemôžu zasiahnuť plnou silou. Taktiež kyselina mliečna v okolí nádoru pôsobí ako antioxidant, likvidátor škodlivých voľných radikálov, čím znižuje účinky chemoterapie a rádioterapie, ktoré voľné radikály, s cieľom poškodiť nádor, vytvárajú. Rakovina sa teda sama dokáže brániť snahám o likvidáciu - obmedzením obranných schopností T-lymfocytov, antioxidačným pôsobením a tiež nedostatok kyslíka v okolí nádoru komplikuje účinnosť niektorých liekov. Okrem tejto obrany dokážu rakovinové bunky ovplyvňovať vo svoj prospech aj okolie - väzivovým bunkám (fibroblastom) poskytujú odpadovú kyselinu mliečnu, za ktoré sa nádoru dostáva látka, ktorá znižuje citlivosť rakovinových buniek voči chemoterapii (tzv. chemorezistencia). Ďalšími produkovanými látkami sú cytokíny - nádor potláča silu odpovede imunitného systému a udržiavaním trvalého zápalu mení schopnosti T-lymfocytov, ktoré nádor miesto likvidácie začnú chrániť ako vlastné tkanivo.

Nádory a glutamín

S rastom nádoru volia niektoré druhy rakoviny iný druh potravy - glutamín, neesenciálnu aminokyselinu bežne konzumovanú v červenom mäse, strukovinách a mliečnych výrobkoch. Vo svojej čistej forme ho využívajú športovci na podporu nárastu svalovej hmoty, pri podávaní onkologicky chorým podporuje nárast hmotnosti. Pre zdravé osoby glutamín nepredstavuje žiadne riziko, pre rakovinu je však nenahraditeľný. U onkologicky chorých vedie jeho podávanie doslova na kŕmenie nádoru, a tým k potláčaniu významu liečby, preto by sa k podávaniu glutamínu malo pristupovať až v konečnom štádiu ochorenia, kedy nie je šanca na vyliečenie. Pri jeho rozklade vzniká zásaditý amoniak, ktorý neutralizuje kyslé prostredie v okolí nádoru, čím mu uľahčuje fungovanie.

Úprava stravy pri liečbe rakoviny

"Strava" nádoru a produkty jej metabolizmu si tak navzájom vypomáhajú. Preto je dôležité pri liečbe rakoviny zablokovať všetky možné zdroje výživy pre nádorové bunky a potláčať metabolizmus glukózy a glutamínu vhodnými spôsobmi - nízkosacharidovou diétou s vynechaním potravín s vysokým obsahom glutamínu, prírodnými doplnkami - kvalitným zeleným čajom (najvyšším obsahom antioxidantov vynikajú čaje Matcha a Sencha), resveratrolom (antioxidant blokujúci metabolizmus glukózy), vitamínom C, betaglukánmi a predovšetkým zdravou, najlepšie tzv. živou stravou s prevahou zásadotvorných potravín pozostávajúcich z dostatku ovocia, zeleniny, kvalitných a zdravých olejov a tukov, ktoré podporia imunitu a odľahčia organizmus. Uľahčiť zaťaženému organizmu a podporiť proces uzdravovania môžu aj iné metódy - ovocné a zeleninové šťavy, pravidelné pôsty, užívanie tzv. zelených potravín (chlorella, mladý jačmeň, spirulina), aloe vera, goja, koloidné striebro, pravidelný pohyb na čerstvom vzduchu, čas strávený s blízkymi a aktivity prinášajúce radosť.

Prečítajte si príbehy užívateľov

Ako Penoxal pomáha pri onkologickom ochorení?

Silný imunitný systém si dokáže s nádorovými bunkami poradiť a zničiť ich, niekedy však potrebuje pomoc. PENOXAL stimuluje imunitný systém a pomáha tak optimalizovať jeho pôsobenia, ktoré sa prejavujú dostatočne efektívne pri boji s nádorovými bunkami. Liek sa môže užívať aj počas rádioterapie a chemoterapie, kedy pomáha znášať niektoré nežiaduce účinky liečby. Ďalej zlepšuje činnosť tráviaceho traktu, pečene, obličiek a ďalších orgánov, ktoré sú pri onkologickej liečbe veľmi zaťažované, a tým prispieva k správnemu fungovaniu organizmu a celkovej pohode. Je teda vhodným doplnkom pri celkovej liečby onkologického ochorenia, čo vo svojom vyjadrení o Penoxalu potvrdzuje MUDr. Anna Galambošoválekárnik PharmDr. Tomáš Arndt a ďalší lekári. O skúsenostiach používateľov Penoxalu sa môžete viac dočítať TU.

Informácie o produkte Penoxal

Penoxal

Penoxal je prírodný doplnok stravy s pozitívnym vplyvom na imunitný systém, ktorý nevykazuje žiadne negatívne alebo toxické účinky.

Vyniká schopnosťou podporovať predovšetkým špecifické biele krvinky – B a T-lymfocyty, ktoré sú kľúčové pre správne imunitné reakcie a prevenciu ochorení. Jeho výrazné antioxidačné pôsobenie a vplyv na optimalizáciu apoptózy znižujú riziko vzniku najzávažnejšieho ochorenia súčasnosti – rakoviny.

Výživový doplnok Penoxal sa tiež významne podieľa na zmiernení nežiaducich účinkov chemoterapeutickej a rádioterapeutickej liečby a navracia hodnoty krvného obrazu rýchlejšie k normálu.

Povedzte nám svoj príbeh

Pomôžete tak ostatným a my Vás odmeníme.

Penoxal posilňuje imunitu

Penoxal100% prírodné zloženie obohatené o vitamín C a beta glukán, ktoré prispieva k nomálnej funkcii imunitného systému.

ADRESA

BIOCOL PHARMA a.s., Tomkova 180/11 500 02, Hradec Králové, Česká republika

Penoxal je vyrobený z prírodného mikroorganizmu, radí sa medzi medicinálne liečivé huby. Účinná látka Biocol je vyrobená patentovaným spôsobom formou modernej biotechnologickej výroby.

Copyright © 2022 Penoxal

X
Add to cart