Mononukleóza

Mononukleóza vzniká napadnutím vírusu Epsteina a Barrovej (EB vírus), ktorý zasahuje predovšetkým pečeň a slezinu. Hoci môže mať mononukleóza ľahký a nenápadný priebeh podobný typické angíne, ľudovo nazývaná polibková chorobu vyvoláva aj závažnejšie ochorenie dôsledkom možných komplikácií. Medzi rizikové skupiny mononukleózy patria deti a dospievajúcu mládež a pri štandardnom priebehu trvá dva až štyri týždne. Komplikovaná či neliečená mononukleóza potom môže viesť k žltačke aj zápalu pľúc.

Faktory mononukleózy (EB vírusu)

Najčastejším rizikovým faktorom infekčnej mononukleózy je oslabený imunitný systém, ku ktorému dochádza v dôsledku nadmernej záťaže, stresu a nervového vyčerpania. Pokiaľ dôjde k oslabeniu imunity, organizmus je veľmi ľahko infikovaný EB vírusom, ktorý býva vo väčšine prípadov prenesený slinami. Preto sa tiež mononukleóze prezýva študentská choroba či choroba z bozkávania. K rizikovým faktorom sa potom pridáva akýkoľvek ústnej kontakt s infikovanou vecí (fľaša, cigareta, kefka, príbor ...). Menej často sa dá mononukleózou nakaziť prostredníctvom kašľa.

Inkubačná doba a diagnóza mononukleózy (EB vírusu)

Inkubačná doba EB vírusu sa veľmi líšia, niektorí odborníci odhadujú 30 až 50 dní, iní 4 až 6 týždňov. V každom prípade vypuknutia choroby sa ukáže príznaky, ktoré trvajú nanajvýš mesiac. Pri prvých príznakoch a podozrenie na mononukleózu možno nakazenia EB vírusom odhaliť výterom z krku a odberom krvi. Mononukleózu potvrdzuje vyšší počet bielych krviniek atypického tvaru a prítomnosť protilátok vytvárajúce imunitný systém (vykonáva sa test na špecifické protilátky). V niektorých prípadoch postihnutia mononukleózou sú potvrdené aj zvýšené pečeňové testy.

Príznaky mononukleózy (EB vírusu)

Príznaky vírusovej mononukleózy môžu mať vzostupnú tendenciu aj náhly priebeh. Teplotný príznaky môžu byť mierne zvýšené, ale veľakrát je sprevádzajú aj 40 ° C horúčky s trvaním až dva týždne. Zväčšené uzliny sú veľmi typickým príznakom nakazení EB vírusom, kedy dochádza k tzv. Povlakové angíne, pri ktorej sa chorému ťažko prehĺta a trpí nechutenstvom vďaka ťažké bolesti v krku. Ku všetkým príznakom mononukleózy sa potom pridávajú zimnica, bolesť hlavy a kĺbov, malátnosť, upchatý nos, ťažké dýchanie i charakteristický zápach z úst.

Prevencia mononukleózy (EB vírusu)

Účinnou prevenciou je vyhýbať sa všetkým rizikovým faktorom, ktoré by mohli prenos EB vírusu podporiť. Ak nejde sa vyhnúť stresu, vyčerpania a nadmernej záťaži, potom môže ako prevencia slúžiť cielené posilnenie imunitného systému pestrou stravou s veľkým množstvom vitamínov a minerálov.

Liečba mononukleózy (EB vírusu)

Liečba vírusovej mononukleózy je závislá od jej priebehu. Pokiaľ sa jedná o vážnejší priebeh, je nutná hospitalizácia chorého na infekčnom oddelení, kde sú podávané lieky na zmiernenie príznakov. Liečba akéhokoľvek priebehu mononukleózy je podmienená pokojom na lôžku a diétnym režimom, ktorý dosahuje rýchlejšia regenerácia pečeňových buniek. Pretože nie je liek, ktorý by EB vírus zneškodnil, nezostáva než spoliehať sa na silu imunitného systému, ktorého úlohou je škodlivé vírusy zahubiť. Bohužiaľ pri mononukleóze je imunitný systém veľmi oslabený, a teda je nutné ho posilniť vlastnými silami.

Vplyv imunitného systému na mononukleózu (EB vírus)

Mononukleóza je dôsledkom nakazenie EB vírusu pri fyzickom i duševnej oslabenie. V stave zdravé a silné imunity sa organizmus nákaze vírusom EB ubráni, ale ak je imunitný systém oslabený, vírus má možnosť sa šíriť tak, aby telu uškodil. Posilníme ak teda imunitný systém prírodnou cestou do stavu obranného mechanizmu, dochádza na záhubu vírusu v inkubačnej dobe, prípadne rýchlejšiemu a kvalitnejšiemu uzdraveniu.

 Další informace