Kvasinková infekcia (vaginálna mykóza) a jej príznaky

Kvasinková infekcia a jej príznaky

Vaginálna mykóza

Kvasinková infekcia pošvy čiže kandidóza je gynekologickou hrozbou až troch štvrtín všetkých žien, ktorá vzniká najčastejšie prítomnosťou kvasinkou rodu Candida. Málokto vie, že len malé množstvo Candid sa môže dostať do dutiny ústnej. V prípade silného imunitného systému a stabilného zdravotného stavu by kvasinky v ústach nemali pôsobiť ťažkosti. Vaginálna mykóza sa v priebehu života ženy môže ľahko opakovať, a v prípade nedostatočnej liečby alebo veľmi oslabeného imunitného systému vyústiť v závažnejšie ochorenia. Kvasinky majú počas pohlavného styku tendenciu napadnúť aj muža, u ktorého v najhoršom prípade dochádza k zápalu žaluďa. Muži sa však kandidóze bráni omnoho ľahšie a rýchlejšie než ženy.

Faktory

Kvasinky sú jednobunkové huby, pre ktoré je kyslé prostredie ideálnym miestom na množenie. U zdravej ženy je vnútorné pošvové prostredie obývané mliečnymi baktériami (Lactobacily). Pri narušení bežnej mikrobiálnej flóry sa potom ľahko spolu s ďalšími baktériami množia kvasinky. Tieto zmeny v ženskom tele vyvoláva niekoľko možných faktorov. Jedným z popredných spúšťačov je nekontrolovateľná cukrovka, nadmiera antibiotík aj užívanie nevhodných druhov antikoncepcie. Tiež tehotenstvo či stres môžu zapríčiniť bujnenia a následný vznik vaginálnej mykózy. Dobre sa im darí vo vlhkom prostredí, preto aj použitie vlhkej bielizne, mokrých plaviek alebo vlhkého uteráka patria k rizikovým faktorom.

Príznaky

Vaginálne mykózu spoznáme predovšetkým pálivým a hustým bielym výtokom z pošvy. Tento hlavný príznak sprevádza opuchnutá a začervenaná pošva, ktorej pálivosť sa prejavuje pri močení či pohlavnom styku. Výtok z pošvy máva pri gynekologickej infekcii bielu farbu a je buď úplne bez zápachu, alebo pripomína arómu kvasníc. Nadúvanie, bolesť brucha aj svrbenie konečníka môže značiť vedľajšie príznaky kandidózy. Menej nápadným príznakom choroby je potom zvýšená chuť na sladké. Kandidóza môže mať vplyv na nervovú sústavu, vďaka čomu sa dostavujú príznaky depresie, únava či porucha koncentrácie.

Prevencia

Zamedzenie rozvoja vaginálnej mykózy žien má niekoľko zásad. Jednou z nich je strava bohatá na bielkoviny, vitamíny a minerálne látky s dôrazom na nízky obsah cukrov. Patria k nej predovšetkým mliečne výrobky. Už pri prvých známkach výtoku z pošvy je účinnou prevenciou, a to nielen pre kvasinkové ochorenia, cielené posilnenie imunitného systému. Vyvarovať by sme sa mali nadmernému užívaniu antibiotík, v nevyhnutnom prípade antibiotickú liečbu doplniť posilnením imunitného systému.

Liečba

Liečba je dlhotrvajúci proces, ktorý sa nezameriava len na postihnuté miesto, ale v podstate na liečbu celého organizmu. Štandardná gynekologická liečba spočíva v podávaní antimykotík. V priebehu liečenia by sa mala dodržiavať vhodná diéta, teda úplné vylúčenie cukrov a bielej múky. Ochorenie vaginálnou mykózou značí zníženú imunitu a rozhodenú črevnú mikroflóru, a preto je nutné dbať na posilnenie imunitného systému vhodnými prírodnými prípravkami a pojedaním jogurtov so živou kultúrou. Čo sa týka nápojov, kávu aj čierny čaj by sme mali úplne vynechať alebo nahradiť maté, ktoré má rovnako povzbudivé účinky. Existuje rad protiplesňových potravín, ktorými si možno pri liečbe kandidózy pomôcť. Protizápalové či protiplesňové účinky vyvoláva napríklad cesnak, chren, cibuľa a ďalšie. Tieto potraviny by však mali byť súčasťou jedálnička nielen počas liečby, ale aj ako prevencia či včasné opatrenie pri prvých známkach príznakového výtoku z pošvy.

Vplyv imunitného systému

Posilnenie imunitného systému je účinnou súčasťou nielen prevencie vaginálnej mykózy, ale aj jej liečby, pretože kvasinky sa pri oslabenom imunitnom systéme veľmi ľahko množia, a bez dostatočnej obranyschopnosti sa ťažko lieči. Pri tejto infekcii zohráva imunita obrovskú úlohu, a preto ju neradno oslabovať zlou stravou s veľkým podielom modifikovaného cukru, ktorá organizmus veľmi oslabuje a zapríčiňuje množenie baktérií.

Aké je použitie doplnku stravy Penoxal pri gynekologických ochoreniach?

Penoxal podporuje ľahšie a rýchlejšie vyliečenie posilnením imunity, čím znižuje riziko ochorenia, upravuje nerovnováhu vnútorného prostredia a harmonizuje činnosť reprodukčných orgánov. Preto je vhodným doplnkom pri celkovej liečbe gynekologických ochorení, čo potvrdzuje aj doktorka Mudr.Anna Galambošová, lekárnik PharmDr. Tomáš Arndt a ďalší lekári vo svojich vyjadreniach o Penoxale. Viac o skúsenostiach užívateliek Penoxalu si môžete prečítať TU.

Povedzte nám svoj príbeh

Pomôžete tak ostatným a my Vás odmeníme.

Viac informácií