Vyšetrenie tráviaceho traktu (endoskopia)

Vyšetrenie tráviaceho traktu (endoskopia)

Zanedbaním prevencie alebo prehliadaním príznakov poruchy tráviaceho ústrojenstva môže dôjsť k nefunkčnosti tráviaceho systému. Tieto ťažkosti potom vedú k endoskopickému vyšetreniu. Ak príznaky ochorenia smerujú k horným dyspeptickým ťažkostiam, potom je spravidla cielené vyšetrenie ústnej dutiny, pažeráka, žalúdka, pankreasu, pečene, dvanástnika, žlčníka a žlčových ciest. Medzi dolné dyspeptické syndrómy patrí tenké a hrubé črevo, vrátane konečníka.

Na vyšetrenie tráviaceho traktu slúži optický prístroj endoskop, ktorého kamera napomáha k odhaleniu tráviacich problémov a stanoveniu správnej diagnózy. Z toho titulu sa vyšetrenie pomocou endoskopu nazýva endoskopia. Okrem tráviaceho traktu možno endoskopicky vyšetrovať tiež močové cesty, dýchacie cesty či pohlavné orgány. V gastroenterológii (diagnostika a liečba zažívacieho traktu) sa endoskopia delí na gastroskopiu, kolonoskopiu, sigmoideoskopiu, dvojbalónkovú endoskopiu a kapsľový endoskopiu.

Kolonoskopia (vyšetrenie tráviaceho traktu)

Kolonoskopia je spôsob vyšetrenie hrubého, prípadne tenkého čreva, kam sa zavádza optický prístroj – endoskop.

Vyšetreniu kolonoskopiou predchádza diétny režim a vypitie preháňavého roztoku, aby boli črevá pacienta dostatočne vyprázdnené. Tesne pred vyšetrením je pacientovi podaná injekcia na upokojenie a utlmenie bolesti, v prípade potreby aj celková anestézia. Kolonoskopia prebieha zavedením endoskopu cez konečník do hrubého čreva, prípadne do konečnej časti tenkého čreva, ktoré je hlavným miestom pre výskyt črevných zápalov, najmä potom Crohnovej choroby. V priebehu kolonoskopie je možné odoberať vzorky tkaniva či vykonať potrebné lekárske zákroky.

Vyšetrenie tráviaceho traktu kolonoskopiou pomáha lekárom diagnostikovať rad črevných zápalov či nádorových ochorení, ako je napríklad rakovina konečníka.

Gastroskopia (vyšetrenie tráviaceho traktu)

Vyšetrenie hornej časti zažívacieho traktu (pažeráka, žalúdka, dvanástnika) pomocou endoskopu je nazývané gastroskopia.

Lekárska vyšetrovacia metóda gastroskopia sa uskutočňuje zavedením optického prístroja cez dutinu ústnu, pažerákový zvierač, pažerák až do žalúdka a následne dvanástnika. Pred vyšetrením musí mať pacient lačný žalúdok, lebo zostatky z jedla by v priebehu gastroskopia mohli brániť úplnému prehliadnutiu, prípadne spôsobiť ich vdýchnutie. Ak má pacient obavy z vyšetrení, môže mu byť podaná upokojujúca injekcia. V tom prípade je odporúčaný sprievod vyšetrovaného.

Gastroskopické vyšetrenie slúži na odhalenie zmien sliznice horného traktu, možného krvácanie, zápalu, vredu či nádoru.

Sigmoideoskopia (vyšetrenie tráviaceho traktu)

Sigmoideoskopia je totožné vyšetrenie tráviaceho traktu ako kolonoskopia, s tým rozdielom, že sigmoiedoskopia má kratší priebeh. U kratšieho vyšetrenie je endoskopom prezeraný iba konečník, esovitá kľučka a niekedy tiež zostupný tračník.

Príprava aj priebeh sigmoideoskopie sú menej náročné oproti iným kolonoskopickým vyšetreniam. Niekoľko dní pred sigmoideoskopiou by mala byť strava kašovitá. Tesne pred prehliadkou je potom oblasť konečníka očistená špeciálnym roztokom.

Účelom sigmoideoskopie je odhalenie divertikúl, ktoré môžu viesť k rakovine hrubého čreva.

Dvojbalónková endoskopia (vyšetrenie tráviaceho traktu)

Dvojbalónková endoskopia predstavuje novšiu techniku ​​vyšetrenia tenkého čreva. Na vyšetrení pomáha videoendoskop, dvoubalónkový endoskop, ktorý umožňuje veľmi šetrný prienik črevom.

Vyšetrenie dvoubalónkovou endoskopiou je podobné kolonoskopii a vyžaduje rovnakú prípravu. Oproti kolonoskopii je však toto vyšetrenie šetrnejšie a menej bolestivejšie.

Dvoubalónková metóda sa využíva u pacientov, ktorí majú zrasty v dutine brušnej. V priebehu vyšetrenia ďalej umožňuje priame odstránenie polypov, zastavenie krvácania, vybratie cudzieho telesa alebo rozšírenie zúžených častí.

Kapslovaná endoskopia (vyšetrenie tráviaceho traktu)

Medzi ďalšie alternatívy vyšetrenia tenkého čreva patrí kapslovaná endoskopia a využíva sa ako doplňujúce vyšetrenie klasickej diagnostickej endoskopie.

Kapslovaná endoskopia má dlhšiu priebeh, až osem hodín, a spočíva v prehltnutí kapsule s mikrokamerov. Počas osemhodinového priechodu tráviacou sústavou je zaznamenaný potrebný obraz tráviaceho traktu. Kapsula odchádza z tela človeka prirodzenou cestou.

Táto technika je využívaná predovšetkým u pacientov s Crohnovou chorobou, u ktorých je zisťovaný rozsah postihnutia tenkého čreva. Kapslovaná metóda ďalej môže odhaliť zdroj krvácania do zažívacieho traktu.

Aké sú spôsoby použitia doplnku stravy Penoxal pri črevných problémoch?

Okrem pozitívneho vplyvu na imunitný systém organizmu pomáha Penoxal správnemu fungovaniu tráviaceho traktu, čo sa tiež odráža v dobrom stave imunitného systému. Podporuje optimálny stav črevnej mikroflóry. Pozitívne ovplyvňuje pohyb čriev, čo sa dá využiť aj pri liečbe mnohých ochorení, pri ktorých je narušená črevná sliznica, a tým sa zvyšuje riziko vzniku závažnejších ochorení. Pozitívne účinky Penoxalu na trávenie sa prejavujú pocitom, že žalúdok a tráviaci systém sú v poriadku. Preto je vhodným doplnkom pri celkovej liečbe gastroenterologických ochorení, čo potvrdzuje aj doktorka Mudr.Anna Galambošová,lekárnik PharmDr. Tomáš Arndt a ďalší lekári vo svojich komentároch k Penoxalu. Viac o skúsenostiach užívateľov Penoxalu si môžete prečítať TU..

Povedzte nám svoj príbeh

Pomôžete tak ostatným a my Vás odmeníme.

Viac informácií