Vyšetrenie tráviaceho traktu (endoskopia)

Zanedbaním prevencie alebo prehliadaním príznakov poruchy tráviaceho ústrojenstva môže dôjsť k nefunkčnosti tráviaceho systému. Tieto ťažkosti potom vedú k endoskopickému vyšetreniu. Ak príznaky ochorenia smerujú k horným dyspeptickým ťažkostiam, potom je spravidla cielené vyšetrenie ústnej dutiny, pažeráka, žalúdka, pankreasu, pečene, dvanástnika, žlčníka a žlčových ciest. Medzi dolné dyspeptické syndrómy patrí tenké a hrubé črevo, vrátane konečníka.

Na vyšetrenie tráviaceho traktu slúži optický prístroj endoskop, ktorého kamera napomáha k odhaleniu tráviacich problémov a stanoveniu správnej diagnózy. Z toho titulu sa vyšetrenie pomocou endoskopu nazýva endoskopia. Okrem tráviaceho traktu možno endoskopicky vyšetrovať tiež močové cesty, dýchacie cesty či pohlavné orgány. V gastroenterológii (diagnostika a liečba zažívacieho traktu) sa endoskopia delí na gastroskopiu, kolonoskopiu, sigmoideoskopiu, dvojbalónkovú endoskopiu a kapsľový endoskopiu.

Kolonoskopia (vyšetrenie tráviaceho traktu)

Kolonoskopia je spôsob vyšetrenie hrubého, prípadne tenkého čreva, kam sa zavádza optický prístroj - endoskop.

Vyšetreniu kolonoskopiou predchádza diétny režim a vypitie preháňavého roztoku, aby boli črevá pacienta dostatočne vyprázdnené. Tesne pred vyšetrením je pacientovi podaná injekcia na upokojenie a utlmenie bolesti, v prípade potreby aj celková anestézia. Kolonoskopia prebieha zavedením endoskopu cez konečník do hrubého čreva, prípadne do konečnej časti tenkého čreva, ktoré je hlavným miestom pre výskyt črevných zápalov, najmä potom Crohnovej choroby. V priebehu kolonoskopie je možné odoberať vzorky tkaniva či vykonať potrebné lekárske zákroky.

Vyšetrenie tráviaceho traktu kolonoskopiou pomáha lekárom diagnostikovať rad črevných zápalov či nádorových ochorení, ako je napríklad rakovina konečníka.

Gastroskopia (vyšetrenie tráviaceho traktu)

Vyšetrenie hornej časti zažívacieho traktu (pažeráka, žalúdka, dvanástnika) pomocou endoskopu je nazývané gastroskopia.

Lekárska vyšetrovacia metóda gastroskopia sa uskutočňuje zavedením optického prístroja cez dutinu ústnu, pažerákový zvierač, pažerák až do žalúdka a následne dvanástnika. Pred vyšetrením musí mať pacient lačný žalúdok, lebo zostatky z jedla by v priebehu gastroskopia mohli brániť úplnému prehliadnutiu, prípadne spôsobiť ich vdýchnutie. Ak má pacient obavy z vyšetrení, môže mu byť podaná upokojujúca injekcia. V tom prípade je odporúčaný sprievod vyšetrovaného.

Gastroskopické vyšetrenie slúži na odhalenie zmien sliznice horného traktu, možného krvácanie, zápalu, vredu či nádoru.

Sigmoideoskopia (vyšetrenie tráviaceho traktu)

Sigmoideoskopia je totožné vyšetrenie tráviaceho traktu ako kolonoskopia, s tým rozdielom, že sigmoiedoskopia má kratší priebeh. U kratšieho vyšetrenie je endoskopom prezeraný iba konečník, esovitá kľučka a niekedy tiež zostupný tračník.

Príprava aj priebeh sigmoideoskopie sú menej náročné oproti iným kolonoskopickým vyšetreniam. Niekoľko dní pred sigmoideoskopiou by mala byť strava kašovitá. Tesne pred prehliadkou je potom oblasť konečníka očistená špeciálnym roztokom.

Účelom sigmoideoskopie je odhalenie divertikúl, ktoré môžu viesť k rakovine hrubého čreva.

Dvojbalónková endoskopia (vyšetrenie tráviaceho traktu)

Dvojbalónková endoskopia predstavuje novšiu techniku ​​vyšetrenia tenkého čreva. Na vyšetrení pomáha videoendoskop, dvoubalónkový endoskop, ktorý umožňuje veľmi šetrný prienik črevom.

Vyšetrenie dvoubalónkovou endoskopiou je podobné kolonoskopii a vyžaduje rovnakú prípravu. Oproti kolonoskopii je však toto vyšetrenie šetrnejšie a menej bolestivejšie.

Dvoubalónková metóda sa využíva u pacientov, ktorí majú zrasty v dutine brušnej. V priebehu vyšetrenia ďalej umožňuje priame odstránenie polypov, zastavenie krvácania, vybratie cudzieho telesa alebo rozšírenie zúžených častí.

Kapslovaná endoskopia (vyšetrenie tráviaceho traktu)

Medzi ďalšie alternatívy vyšetrenia tenkého čreva patrí kapslovaná endoskopia a využíva sa ako doplňujúce vyšetrenie klasickej diagnostickej endoskopie.

Kapslovaná endoskopia má dlhšiu priebeh, až osem hodín, a spočíva v prehltnutí kapsule s mikrokamerov. Počas osemhodinového priechodu tráviacou sústavou je zaznamenaný potrebný obraz tráviaceho traktu. Kapsula odchádza z tela človeka prirodzenou cestou.

Táto technika je využívaná predovšetkým u pacientov s Crohnovou chorobou, u ktorých je zisťovaný rozsah postihnutia tenkého čreva. Kapslovaná metóda ďalej môže odhaliť zdroj krvácania do zažívacieho traktu.

Prečítajte si príbehy uživateľov

Aké má Penoxal využitie pri gastroenterologických problémoch?

Okrem pozitívneho ovplyvnenia obranyschopnosti organizmu napomáha prípravok Penoxal k správnej funkcii tráviaceho traktu, čo sa odrazí aj v dobrom stave imunitného systému. Podporuje optimálny stav črevnej mikroflóry. Pozitívne pôsobí na vyprázdňovanie, čo sa dá využiť aj pri liečbe mnohých ochorení, pri ktorých dochádza k narušeniu sliznice čreva a tým k zvýšenému riziku rozvoja závažnejších ochorení. Pozitívne účinky Penoxalu na zažívanie sa prejavujú pocitom, že je žalúdok a tráviaci systém v poriadku. Je teda vhodným doplnkom pri celkovej liečby gastroenterologických ochorenia, čo vo svojom vyjadrení o Penoxalu potvrdzuje MUDr. Anna Galambošoválekárnik PharmDr. Tomáš Arndt a ďalší lekári. O skúsenostiach používateľov Penoxalu sa môžete viac dočítať TU.

Informácie o produkte Penoxal

Penoxal

Penoxal je prírodný doplnok stravy s pozitívnym vplyvom na imunitný systém, ktorý nevykazuje žiadne negatívne alebo toxické účinky.

Vyniká schopnosťou podporovať predovšetkým špecifické biele krvinky – B a T-lymfocyty, ktoré sú kľúčové pre správne imunitné reakcie a prevenciu ochorení. Jeho výrazné antioxidačné pôsobenie a vplyv na optimalizáciu apoptózy znižujú riziko vzniku najzávažnejšieho ochorenia súčasnosti – rakoviny.

Výživový doplnok Penoxal sa tiež významne podieľa na zmiernení nežiaducich účinkov chemoterapeutickej a rádioterapeutickej liečby a navracia hodnoty krvného obrazu rýchlejšie k normálu.

Povedzte nám svoj príbeh

Pomôžete tak ostatným a my Vás odmeníme.

Penoxal posilňuje imunitu

Penoxal100% prírodné zloženie obohatené o vitamín C a beta glukán, ktoré prispieva k nomálnej funkcii imunitného systému.

ADRESA

BIOCOL PHARMA a.s., Tomkova 180/11 500 02, Hradec Králové, Česká republika

Penoxal je vyrobený z prírodného mikroorganizmu, radí sa medzi medicinálne liečivé huby. Účinná látka Biocol je vyrobená patentovaným spôsobom formou modernej biotechnologickej výroby.

Copyright © 2022 Penoxal

X
Add to cart