Divertikulóza hrubého čreva

Divertikulárna choroba hrubého čreva je jednou z chorôb spôsobených nevhodným stravovaním a životným štýlom. Už nejaký čas je divertikulóza označovaná za „prezidentskú chorobu„, lebo zhodou okolností zasiahla dvoch bývalých európskych prezidentov v rovnaký čas. Divertikulárna choroba hrubého čreva však postihuje aj bežných občanov, pričom v západnom svete až 60% ľudí po 60 rokoch veku. Jej príznaky sú zameniteľné s ďalšími chorobami tráviaceho ústrojenstva.

Faktory divertikulózy hrubého čreva

Hlavným faktorom divertikulózy hrubého čreva je strava s nedostatkom vlákniny, ktorá je veľmi dôležitá pre obsah stolice a jej ľahké vylučovanie. Pokiaľ nie je prijímaný dostatok vlákniny, stolica tuho prechádza črevami, a tie čelia vysokým tlakom, v dôsledku ktorých potom vznikajú divertikuly čiže vakovité vyklenutia črevnej steny. Väčšie množstvo prítomných divertikúl je potom označovaných ako divertikulóza. V prípade, že sa v divertikulách nahromadí stolica a rozmnožia baktérie, vzniká zápal divertikúl, ktorý označujeme ako divertikulitída. Oslabený imunitný systém potom zvyšuje pravdepodobnosť množenia divertikúl a baktérií, čiže vznik zápalového ochorenia.

Príznaky divertikulózy hrubého čreva

Divertikulóza hrubého čreva sa prejavuje rovnakými príznakmi ako väčšina črevných ťažkostí. Človeka postihnutého divertikulózou trápi častá zápcha a nadúvanie, v niektorých prípadoch tiež krvácanie, či krv v stolici. Ak sa divertikulóza rozvinie v zápal (divertikulitídu), prichádzajú veľmi bolestivé príznaky, predovšetkým v oblasti ľavého podbruška. Tento stav sa môže rozvinúť v závažnejšiu komplikáciu, akou je pretrhnutie čreva, čím dochádza k nebezpečnému zápalu podbrušnice. Okrem akútnej divertikulózy, ktorá má veľmi rýchly nástup, sa objavuje aj chronická divertikulóza. Chronickú divertikulózu sprevádzajú podobné príznaky ako zápal slepého čreva (apendicitída), s tým rozdielom, že apendicitída pôsobí na opačnej strane brucha.

Prevencia divertikulózy hrubého čreva

Prevencia divertikulárnej choroby hrubého čreva priamo súvisí so stravovacími návykmi a pitným režimom. Dostatočný podiel vlákniny v strave pozitívne ovplyvňuje činnosť čriev, a tým prispieva prevencii divertikulózy hrubého čreva. Vláknina je obsiahnutá predovšetkým v ovocí a zelenine, strukovinách či orechoch a semenách. Z výberu pečiva je vhodné vždy zvoliť celozrnné výrobky a pred bielou ryžou dať prednosť hnedej nelúpanej ryži. Veľmi odporúčaný pri prevencii divertikulózy je cesnak v akejkoľvek podobe. Vyhnúť by sme sa mali prejedanie, predovšetkým v neskorých večerných hodinách, a oslabeniu imunitného systému, ktorému môžeme predísť pravidelným posilňovaním.

Liečba divertikulózy hrubého čreva

Obnovu činnosti čriev a ich bezproblémový priechod podporuje správna skladba jedálnička s prísunom potrebnej vlákniny a prísny pravidelný pitný režim. Ak je hrubé črevo vážnejšie narušené, prestupuje sa na liečbu chirurgickú či konzervatívnu. Pri zápalovom postihnutí divertikúl je volená antibiotická liečba, ktorá by automaticky mala byť podporená posilnením imunitného systému.

Vplyv imunitného systému na divertikulózy hrubého čreva

Imunitný systém ovplyvňuje nielen možný výskyt divertikúl, ale aj ich rozvoj a pravdepodobnosť vzniku zápalu. Oslabená imunita teda patrí k rizikovým faktorom divertikulózy, preto by mala byť pravidelne posilňovaná nielen v priebehu choroby, ale predovšetkým ako prevencia. U ľudí, ktorí spĺňajú viac rizikových faktorov divertikulózy hrubého čreva, to platí dvojnásobne.

Prečítajte si príbehy uživateľov

Aké má Penoxal využitie pri gastroenterologických problémoch?

Okrem pozitívneho ovplyvnenia obranyschopnosti organizmu napomáha prípravok Penoxal k správnej funkcii tráviaceho traktu, čo sa odrazí aj v dobrom stave imunitného systému. Podporuje optimálny stav črevnej mikroflóry. Pozitívne pôsobí na vyprázdňovanie, čo sa dá využiť aj pri liečbe mnohých ochorení, pri ktorých dochádza k narušeniu sliznice čreva a tým k zvýšenému riziku rozvoja závažnejších ochorení. Pozitívne účinky Penoxalu na zažívanie sa prejavujú pocitom, že je žalúdok a tráviaci systém v poriadku. Je teda vhodným doplnkom pri celkovej liečby gastroenterologických ochorenia, čo vo svojom vyjadrení o Penoxalu potvrdzuje MUDr. Anna Galambošoválekárnik PharmDr. Tomáš Arndt a ďalší lekári. O skúsenostiach používateľov Penoxalu sa môžete viac dočítať TU.

Informácie o produkte Penoxal

Penoxal

Penoxal je prírodný doplnok stravy s pozitívnym vplyvom na imunitný systém, ktorý nevykazuje žiadne negatívne alebo toxické účinky.

Vyniká schopnosťou podporovať predovšetkým špecifické biele krvinky – B a T-lymfocyty, ktoré sú kľúčové pre správne imunitné reakcie a prevenciu ochorení. Jeho výrazné antioxidačné pôsobenie a vplyv na optimalizáciu apoptózy znižujú riziko vzniku najzávažnejšieho ochorenia súčasnosti – rakoviny.

Výživový doplnok Penoxal sa tiež významne podieľa na zmiernení nežiaducich účinkov chemoterapeutickej a rádioterapeutickej liečby a navracia hodnoty krvného obrazu rýchlejšie k normálu.

Povedzte nám svoj príbeh

Pomôžete tak ostatným a my Vás odmeníme.

Penoxal posilňuje imunitu

Penoxal100% prírodné zloženie obohatené o vitamín C a beta glukán, ktoré prispieva k nomálnej funkcii imunitného systému.

ADRESA

BIOCOL PHARMA a.s., Tomkova 180/11 500 02, Hradec Králové, Česká republika

Penoxal je vyrobený z prírodného mikroorganizmu, radí sa medzi medicinálne liečivé huby. Účinná látka Biocol je vyrobená patentovaným spôsobom formou modernej biotechnologickej výroby.

Copyright © 2022 Penoxal

X
Add to cart