Chronický únavový syndróm

(benígna myalgická encefalomyelitída)

Chronický únavový syndróm (chronic fatigue syndrome, CFS) predstavuje neutíchajúci vyčerpanosť bez zjavnej príčiny. CFS postihuje mnoho ľudí po celom svete, najčastejšie však ženy vo veku 25 až 45 rokov. Hoci odborníci nepoznajú pravý dôvod vzniku chronického únavového syndrómu, väčšina z nich sa zhoduje, že na vine môže byť súhra infekčných, imunologických aj psychogénnych faktorov.

Faktory chronického únavového syndrómu (CFS)

Príčiny chronického únavového syndrómu si väčšina lekárov neodvažuje odhadnúť. Veľký dôraz je však kladený na imunológiu a psychológiu, ktoré môžu v spojení s ďalšími fyziologickými ťažkosťami viesť k chronickej vyčerpanosti. Rad odborníkov hovorí o uponáhľanom životnom tempe, fyzicky aj duševne vyčerpávajúcom štýlu života. Vzhľadom k tomu, že chronický únavový syndróm trápi prevažne ženskú populáciu, prisudzuje sa táto choroba napríklad náročné materskej úlohe, kedy ženy musia zvládať príliš starostí naraz, od starostlivosti o deti, cez zamestnanie, domáce povinnosti a pod. Pokiaľ sa k súhre viacerých faktorov pridá oslabený imunitný systém, organizmus taký nápor nemusí zvládnuť, a spustí chronický únavový syndróm. Častým spúšťačom CFS býva tiež rad infekčných činiteľov, medzi ktoré patrí napríklad kvasinkové infekčné ochorenia.

Príznaky chronického únavového syndrómu (CFS)

Hlavným príznakom chronického únavového syndrómu je dlhodobá únava, nevysvetliteľné a neovplyvniteľné telesnej i duševnej vyčerpanie. Tento príznak by mal trvať minimálne pol roka, aby mohla byť potvrdená diagnóza CFS. K mnohokrát nenápadné únave sa potom pridávajú bolesti kĺbov, svalov, zvýšenej teploty. Príznaky chronického únavového syndrómu podobné klasickému prechladnutie sú rozdielne v tom, že neprestávajú ani po niekoľkých dňoch či týždňoch, keď zvyčajne dochádza k regenerácii. Trvalé chrípkové príznaky potom striedajú zábudlivosť, depresívne nálady, ťažkosti so spánkom či celková malátnosť. Veľkosť príznakov CFS záleží na každom jednotlivcovi, niektorí trpia viac, iní menej.

Prevencia chronického únavového syndrómu (CFS)

Dodržiavaním zásad zdravého životného štýlu, pravidelného spánku, zvolněného tempa možno predísť mnohým civilizačným chorobám, vrátane chronického únavového syndrómu. Veľmi dôležitým životným článkom je odpočinok, zručnosť relaxácia, pravidelné vlastné potešenie, vyhľadávanie činností, ktoré nás robia šťastné a podporujú prirodzenú fyzickú i duševnú rovnováhu. Dobré medziľudské vzťahy v rodine, manželstve či v zamestnaní tiež patrí k prevencii CFS. Ideálne je nájsť si koníčka, obľúbenú činnosť, na ktorú sa tešíme, ktorá nás napĺňa a pri ktorej sa úplne odreagujete. Z hľadiska imunológie je oslabený imunitný systém veľmi rizikovým faktorom CFS. Z toho dôvodu k prevencii vo forme zásad zdravého životného štýlu patrí aj primerané stravovanie s pestrým obsahom potrebných vitamínov a minerálov, ktoré pozitívne ovplyvňujú činnosť organizmu.

Liečba chronického únavového syndrómu (CFS)

Chronický únavový syndróm býva často zamenený s jarnou únavou, ktorá však vzniká deficitom rôznych vitamínov. Oproti CFS však jarná únava netrvá dlhšie ako šesť mesiacov a možno ju zmierniť či odstrániť zmenou životosprávy. Aj chronický únavový syndróm možno však vyliečiť. Zhruba polovica chorých sa uzdraví spontánne sama. U zvyšku záleží na dobe podchytenie choroby. Pri včasnom uvedomenie postihnutí chronickým únavovým syndrómom možno zapracovať na životnom rytme chorého. Dôležitou súčasťou liečby je psychoterapia, ktorá vedie k prediskutovanie a ovplyvnenie spúšťacích faktorov, životných udalostí. Liečené sú tiež infekčné choroby, ktoré mohli byť jednou z príčin CFS. Ak je však človek vo fáze, kedy si uvedomuje vlastnú vyčerpania a dlhodobú únavu, možno rozvoj chronického únavového syndrómu včas zaraziť vhodným harmonogramom spánku, prehodnotením života a naordinováním relaxácie. Keďže vyčerpanie organizmu a dlhodobá duševná aj telesná slabosť vedú k nadmernému oslabeniu imunitného systému, cielené posilnenie imunity je nevyhnutnou súčasťou liečby chronického únavového syndrómu aj prevencia rozvoja tohto ochorenia.

Vplyv imunitného systému na chronický únavový syndróm (CFS)

Veľkú úlohu pri výskyte chronického únavového syndrómu hrá imunitnú odpoveď. Medzi podozrivými infekčnými činiteľmi, ktorí spôsobujú vznik CFS, sú vírus vyvolávajúci mononukleózu (vírus Epstein-Barrovej) a kvasinky (candida). Kombinácia infekčných faktorov v dôsledku oslabeného imunitného systému a dlhodobo psychicky a telesne náročného života potom vedie k podvyživenému a vystresovanému organizmu, ktorý reaguje chronickou únavou. Tomuto stavu sa dá predísť, ak dôjde k včasnému posilneniu imunitného systému, ktorý sa s nepriaznivými vplyvmi dokáže vysporiadať. Dlhšie trvajúca oslabená imunita naopak umocňuje faktory chronického únavového syndrómu. Ak CFS vypukne, vždy je na mieste imunitný systém posilniť, aby nedošlo k vážnejšiemu ochorenia.

Prečítajte si príbehy uživateľov

Ako Penoxal pomáha pri oslabenej imunite?

Penoxal je prírodný doplnok stravy obsahujúci unikátnu patentovanú látku Biocol, ktorej pozitívny vplyv na imunitný systém je navyše podporený beta-glukánom z hlivy ustricovitej a vitamínom C. Penoxal podporuje činnosť predovšetkým B a T-lymfocytov – bielych krviniek ťažiskových pre imunitné reakcie, reguluje smrť poškodených a chorých buniek, napomáha správnej činnosti tráviaceho traktu, zmierňuje príznaky mnohých ochorení a celkovo harmonizuje fungovanie organizmu, čím prispieva k pocitu pohody. Neovplyvňuje účinky iných liečiv a pri dlhodobom užívaní a vysokom dávkovaní nevykazuje žiadne toxické ani iné negatívne účinky. Je teda vhodným doplnkom pri celkovej liečby imunity, čo vo svojom vyjadrení o Penoxalu potvrdzuje MUDr. Anna Galambošoválekárnik PharmDr. Tomáš Arndt a ďalší lekári. O skúsenostiach používateľov Penoxalu sa môžete viac dočítať TU.

Informácie o produkte Penoxal

Penoxal

Penoxal je prírodný doplnok stravy s pozitívnym vplyvom na imunitný systém, ktorý nevykazuje žiadne negatívne alebo toxické účinky.

Vyniká schopnosťou podporovať predovšetkým špecifické biele krvinky – B a T-lymfocyty, ktoré sú kľúčové pre správne imunitné reakcie a prevenciu ochorení. Jeho výrazné antioxidačné pôsobenie a vplyv na optimalizáciu apoptózy znižujú riziko vzniku najzávažnejšieho ochorenia súčasnosti – rakoviny.

Výživový doplnok Penoxal sa tiež významne podieľa na zmiernení nežiaducich účinkov chemoterapeutickej a rádioterapeutickej liečby a navracia hodnoty krvného obrazu rýchlejšie k normálu.

Povedzte nám svoj príbeh

Pomôžete tak ostatným a my Vás odmeníme.

Penoxal posilňuje imunitu

Penoxal100% prírodné zloženie obohatené o vitamín C a beta glukán, ktoré prispieva k nomálnej funkcii imunitného systému.

ADRESA

BIOCOL PHARMA a.s., Tomkova 180/11 500 02, Hradec Králové, Česká republika

Penoxal je vyrobený z prírodného mikroorganizmu, radí sa medzi medicinálne liečivé huby. Účinná látka Biocol je vyrobená patentovaným spôsobom formou modernej biotechnologickej výroby.

Copyright © 2022 Penoxal

X
Add to cart