Chemoterapia - chemoterapeutická liečba cytostatikami

Čo je to chemoterapia / chemoterapeutické liečba rakoviny 

Chemoterapia otvorila v 90. rokoch minulého storočia ďalšiu cestu na liečbu rakoviny. Tým sa zmenili životné prognózy mnohých pacientov a dostali nádej na uzdravenie.

Chemoterapia spočíva v podávaní cytostatických (obmedzujúcich množenie) a cytotoxických (hubiacich) látok formou vnútrožilových injekcií alebo infúzií, menej často v tabletovej forme, ktoré sa aplikujú pod lekárskym dohľadom v priebehu niekoľkých minút či hodín s cieľom spomaliť množenie a priamo zlikvidovať rýchlo sa množiace bunky - bunky rakovinové. Látok podávaných pri chemoterapii je veľa, niektoré sú dokonca prírodného pôvodu. Konkrétny "koktail" je vždy namiešaný podľa druhu a štádia rakoviny.

Samostatne sa ako hlavná liečba chemoterapia volí iba v malom percente prípadov, v závislosti od typu nádoru a jeho citlivosti na chemoterapeutické látky. Veľmi účinná býva samostatne podaná chemoterapia u leukémií a rakovín lymfatického systému (Hodgkinov a Non-Hodgkinov lymfóm), výskyt chemosenzitivních rakovín je však v súčte všetkých rakovinových ochorení len necelých 10%. Častejšie je chemoterapia využívaná vo funkcii pomocníka pri tzv. adjuvantnej liečbe, pri ktorej sa kombinuje s chirurgickým odstránením nádoru a ožarovaním, a to ako pred zvoleným hlavným typom liečby, tak aj po ňom s cieľom zničiť prípadné metastázy. Chemoterapia sa tiež veľmi často využíva len ako paliatívne riešenie u neliečiteľných ochorení, kedy predlžuje život iba o niekoľko málo mesiacov a napomáha tak dôstojnejšiemu a kľudnejšiemu umieraniu s pocitom zmierenia. />Bohužiaľ, chemoterapeutické látky (cytostatiká) zatiaľ nedokážu rozlišovať medzi bunkami rakovinovými a rýchlo sa množiacimi bunkami zdravými, preto chemoterapia zasahuje napr. aj zdravé bunky kostnej drene, črevné tkanivá, bunky reprodukčných orgánov alebo vlasových vačkov. Negatívne pôsobenie na zdravé bunky so sebou nesie radu nežiaducich vedľajších účinkov. Aby mali zdravé tkanivá čas sa zregenerovať po pôsobení chemoterapeutík, prebieha liečba v určitých cykloch.

Medzi najčastejšie a najobávanejšie nežiaduce účinky patrí nevoľnosť, vracanie, hnačka alebo zápcha a vypadávanie vlasov. Typické je zníženie množstva krvných doštičiek spojené so zvýšenou krvácavosťou (modriny, krvácanie ďasien, krvácanie z nosa, krv v moči a v stolici), anémia (chudokrvnosť, zníženie množstva červených krviniek), únava, oslabený imunitný systém a teda väčšia náchylnosť na infekcie. Niektoré vedľajšie účinky je možné potláčať liekmi, ktoré sú často podávané aj preventívne.

Pri liečbe rakoviny je dôležité upraviť stravovací režim, obmedzovať cukry, z ktorých rakovinové bunky čerpajú energiu a rastú, vhodným spôsobom dopĺňať potrebné vitamíny a minerálne látky, často sa pohybovať na čerstvom vzduchu a vyhýbať sa pochmúrnym myšlienkam a pocitom.

Ďalšie informácie

 

Druhy rakoviny

Rakovina hrubého čreva a jej príznaky  Rakovina pankreasu a jej príznaky 
Rakovina žalúdka a jej príznaky Rakovina pľúc a jej príznaky 
Rakovina pečene a jej príznaky Rakovina kože a jej príznaky
Rakovina obličiek a jej príznaky Rakovina maternice a jej príznaky
Rakovina lymfatického systému a jej príznaky  Rakovina krčka maternice a jej príznaky 
Rakovina krvi - Leukémie a jej príznaky  Rakovina prsníka a jej príznaky
Rakovina mozgu a jej príznaky  Rakovina močového mechúra a jej príznaky
Rakovina vaječníkov, vajcovodov a jej príznaky   Rakovina prostaty a jej príznaky
Rakovina semenníkov a jej príznaky  Rakovina štítnej žľazy a jej príznaky
Rakovina pažeráka a jej príznaky Rakovina týmusu a jej príznaky