Všeobecne o rakovine, ako vzniká a rizikové faktory vzniku nádorov

Rakovina je diagnózou, ktorá desí bez výnimky každého. V súčasnej dobe je to jedno z najdiskutovanejších a stále rozšírenejších ochorení, s ktorým sa podľa štatistík stretne každý tretí človek. V povedomí väčšiny ľudí panuje o rakovine presvedčenie, že vždy končí smrťou. Úspešnosť liečby rakoviny však závisí od jej včasnom začatí. V posledných desiatkach rokov došlo k veľkému pokroku nielen v diagnostických metódach, ktoré odhalia aj skoré štádium a zvyšujú tak šancu na prežitie, ale aj spôsoboch liečby s minimalizáciou vedľajších účinkov.

Čo to je rakovina

Rakovina je nádorové ochorenie vznikajúce náhlym rastom a rýchlym delením buniek vlastného tela, ktoré majú následkom pôsobenia mnohých faktorov poškodenú DNA a správajú sa iným spôsobom ako bunky nerakovinové. Za normálnych okolností, pri dostatočne silnom imunitnom systéme, dokáže organizmus tieto zmeny spoznať a opraviť, prípadne zaistiť smrť poškodené bunky. Zmenené bunky môžu byť neškodné a spôsobovať napr. cysty, polypy, zápaly, zhrubnutie alebo nepravé (benígne) nádory. Môžu však byť aj veľmi nebezpečné a viesť k závažným zdravotným problémom vo forme zhubných (malígnych) nádorov a ich dcérskych ložísk - metastáz, ktoré vznikajú šírením nádorových buniek krvným obehom.

Nádory môžu vzniknúť vo všetkých tkanivách tela, najčastejšie sa však objavujú v miestach, kde prirodzene dochádza k rýchlemu množeniu buniek - v dýchacích cestách, v tráviacom trakte a v miestach, kde sú tkanivá stimulované hormónmi (prsia, vaječníky, prostata, pankreas).

Ako rakovina vzniká

Rakovina nevzniká zo dňa na deň. Jej príčinou je hromadenie množstvo faktorov, ktoré oslabujú vlastný obranný systém tela, až jedného dňa prestane správne fungovať. Diagnóza rakoviny sa často potvrdí neskoro, až v okamihu, keď si nahmatáte hrčku, náhle trpíte bolesťou alebo abnormálnym krvácaním. Ak však chodíte na preventívne lekárske prehliadky a všímate si akýchkoľvek zmien svojho tela, je veľká pravdepodobnosť, že sa na rakovinu príde v ranom štádiu, kedy je šanca na vyliečenie veľmi vysoká.

Každý deň sa v ľudskom tele obmení asi 29 miliárd buniek. Chyby, ku ktorým v dôsledku množstva týchto zmien nevyhnutne dochádza, sú ovplyvnené mnohými faktormi - od pôsobenia dedičnosti či negatívneho vplyvu voľných radikálov až po nedostatočnosť imunitného systému spôsobenú nezdravým životným štýlom. Podľa odborníkov sú rakovinové bunky prítomné v každom tele, dokonca samo telo kvôli nežiaducemu pôsobeniu voľných radikálov každý deň rakovinové bunky vytvára. Ich likvidácia je úlohou imunitného systému. Ak je dostatočne silný, dokáže zničiť nežiaduce bunky, odraziť útok toxínov, ktoré na neho každý deň pôsobí a nedá rakovine šancu. Ak sa rakovina objaví, znamená to, že organizmus nejakým spôsobom trpí a imunitný systém nemá na obranu silu. Nedostatky vo fungovaní imunitného systému sú v prípadoch vzniku rakoviny kľúčové.

Rizikové faktory nádorových ochorení

Väčšina nádorových ochorení má genetický podklad. Predpoklad k určitému typu rakoviny sa však prejaviť nemusí, väčšinou je výsledkom kombinácie viacerých faktorov, z ktorých najvýznamnejšia je bezpochyby oslabený imunitný systém. Veľkým rizikom sú tiež negatívne vplyvy výživy, obezita, fajčenie a požívanie alkoholu, menej často je potom rakovina spôsobená vírusovou infekciou. Ako bolo vypozorované, rakovina často súvisí tiež s vekom, ktorý jej vznik vysvetľuje opotrebovaním buniek. Riziko rakoviny úmerne s vekom stúpa, nové identifikované ochorenia bývajú najčastejšie u ľudí okolo šesťdesiatich rokov, táto veková hranica sa však pôsobením čoraz väčšieho množstva negatívnych vplyvov znižuje.

Ďalšie informácie

Druhy rakoviny

Rakovina hrubého čreva a jej príznaky  Rakovina pankreasu a jej príznaky 
Rakovina žalúdka a jej príznaky Rakovina pľúc a jej príznaky 
Rakovina pečene a jej príznaky Rakovina kože a jej príznaky
Rakovina obličiek a jej príznaky Rakovina maternice a jej príznaky
Rakovina lymfatického systému a jej príznaky  Rakovina krčka maternice a jej príznaky 
Rakovina krvi - Leukémie a jej príznaky  Rakovina prsníka a jej príznaky
Rakovina mozgu a jej príznaky  Rakovina močového mechúra a jej príznaky
Rakovina vaječníkov, vajcovodov a jej príznaky   Rakovina prostaty a jej príznaky
Rakovina semenníkov a jej príznaky  Rakovina štítnej žľazy a jej príznaky
Rakovina pažeráka a jej príznaky Rakovina týmusu a jej príznaky